صفحه نخست | آرشيو مطالب | پروفایل مدیر English / العربیة / French
Translate This Page To English
تبدیل هذه الصفحة إلی لسان العربیة
Traduire cette page en français
اندازه قلم: گ گ گ
:تغییر رنگ
از این قسمت می توانید رنگ این صفحه را سفارشی سازی نمایید. تنها بر روی رنگ مورد علاقه ی خود کلیک کنید.

 • سر دفتر
 • سخنان پند آموز
 • صندوق پیام ها
 • صندوق پیام های پایگاه محلی برای نظرات کلی شما پیرامون پایگاه با نمایش عمومی
 • آخرین مطالب
 • مشاهده عناوین آخرین مطالب ارسال شده
 • تماس با ما
 • ارتباط آسان و سریع با پست الکترونیک من


تولدت مبارک ایمیل! 
موضوع: كامپيوتر و IT دوشنبه 30 خرداد1390 1:17
این روزها زندگی کاری و شخصی بسیاری از ما بدون ارسال و دریافت ایمیل حتی قابل تصور هم نیست و می توان ایمیل را یکی از بزرگترین خدمات فناوری به بشر دانست.

ایمیل در حالی چهلمین سالروز تولدش را جشن می گیرد که خیلی ها از تغییر و تحولات آن بی خبرند.

در این ایمیل مروری خواهیم داشت بر تاریخچه ایمیل از ابتدا تا کنون:

1971:

یک مهندس کامپیوتر به نام رای تاملینسون اولین پیام الکترونیک را فرستاد و نام خود را به عنوان نخستین فرستنده ایمیل در تاریخ این فناوری به ثبت رساند.

1976:

ملکه الیزابت دوم نخستین مقام ارشدی بود که پست الکترونیک فرستاد.

1978:

نخستین آگهی تبلیغاتی با استفاده از ایمیل را هم یک شبکه کامپیوتری دولتی و دانشگاهی فرستاد.

 

1982:

واژ ه ایمیل (email) برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفت.

1982:

استوک فالمن هم نام خود را به عنوان خالق نخستین شکل یا آیکون تصویری در تاریخ این فناوری به ثبت رساند. او اولین بار از آیکون لبخند استفاده کرد.

1997:

شرکت مایکروسافت در این سال نرم افزار اوت لوک (outlook) رابه بازار عرضه کرد تا بدین ترتیب مدیریت ایمیل ها راحت تر شود.

1997:

شرکت مایکروسافت به قمیت 400 میلیون دلار هات میل را خریداری کرد.

1998:

کلمه اسپم یا همان هرزنامه که به ایمیل های تجاری ناخواسته اطلاق می شود، در سال 1998 وارد دیکشنری آکسفورد انگلیسی شد.

1999:

یک ایمیل تقلبی با این مضمون که بیل گیتس می خواهد ثروت خود را با کاربران اینترنت به اشتراک بگذارد، در فضای مجازی پخش شد. این ایمیل را میلیون ها نفر برای هم فرستادند.

 

2003:

جرج دبلیو بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا، برای اولین بار قانونی را به امضا رساند که به عنوان نخستین استانداردهای ملی برای ارسال ایمیل های تجاری در دنیا به حساب می آمد.

2004:

LOL  و دیگر سرنام های اینترنتی به صورت رسمی وارد دیکشنری انگلیسی آکسفورد شدند.

2004:

ایمیل های چند رسانه ای، پس از کنفرانس جهانی پیام های چند رسانه ای (MMS) در وین راه اندازی شد.

2005:

SPF، نخستین فناوری که قادر به تشخیص هویت فرستنده ایمیل است، راه اندازی شد.

2007:

پروتکل امنیت ضد فیشینگ (Anti-phishing) DKIM از سوی شرکت مهندسی اینترنتی تسک فورس تنظیم شد.

2007:

گوگل سرویس ایمیل خود به نام جی میل را در دسترس عموم مردم در سراسر دنیا قرار داد.

2011:

خبرگزاری آسوشیتدپرس با برداشتن خط فاصله بین حرف ای و کلمه میل در انگلیسی (e-mail) این کلمه را به صورت یک واژه واحد یعنی email پذیرفت تا به این ترتیب کار خیلی ها راحت تر از گذشته شود.

 نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

فناوری CUDA چیست؟ 
موضوع: كامپيوتر و IT چهارشنبه 18 خرداد1390 0:32
فناوری CUDA به معماری پردازش موازی NVIDIA گفته می شود که سرعت عملکرد پردازش گرافیکی را از طریق تحت کنترل درآوردن قدرت GPU امکان پذیر می کند. این تکنولوژی اجازه می دهد صدها تراشه گرافیکی مجزای انویدیا در کنار هم به پردازش موازی جهت پردازش حجیم ترین حجم اطلاعات بپردازند. تکنولوژی CUDA به وسیله هزاران نرم افزار پشتیبانی می شود تا سرعت سیستم را برای اجرای برنامه های سنگین افزایش دهد. با میلیونها GPUهای مبتنی بر CUDA، طراحان و توسعه دهندگان نرم افزار، متخصصین و محققان دامنه وسیعی از قابلیتهای CUDA را در برنامه هایی نظیر پردازش عکس و فیلم، زیست شناسی و شیمی محاسباتی، شبیه سازی پویا روان، نوسازی تصویر CT، آنالیز زمین لرزه، ردیابی اشعه و بسیاری دیگر  را  شناسایی می کنند.
در حقیقت CUDA، معماری دستگاه یکپارچه محاسباتی است که محصول شرکت Nvidia می باشد، یک پلتفرم نرم‌افزاری است که برای محاسبات موازی حجیم با کارایی بالا در پردازنده های گرافیکی قدرتمند بکار برده می شود. معماریCUDA  شامل ابزارهای برنامه نویسی به زبان های برنامه نویسی C یا C++و یک مکانیزم انتزاعی سخت‌افزاری است.
هدف CUDA در برنامه های "متمرکز بر داده" که نیازمند ریاضیات با ممیز شناور و دقت معمولی هستند (عمدتاً علمی، مهندسی و محاسبات با کارایی بالا مانند برنامه های ویرایش عکس و فیلم) خلاصه شده است. ممیز شناور با دقت مضاعف طرح Nvidia برای GPUهای جدید است. این معماری همچنین به اجرای دیگر نرم افزارهای سنگین کامپیوتری کمک می کند و با آزاد کردن توان هزاران هسته موجود در پردازنده کارت گرافیک، توانایی سیستم را افزایش می دهد. از این رو، دیگر برای اجرای نرم افزارهای حجیم با مشکل کاهش سرعت مواجه نخواهید شد.

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

چرا ما درس نمیخونیم؟(طنز) 
موضوع: كامپيوتر و IT چهارشنبه 7 اردیبهشت1390 23:34
سال ۳۶۵ روز است در حالی که:

۱-در سال ۵۲ جمعه داریم و میدانید که جمعه ها فقط برای استراحت است.پس ۳۱۳ روز باقی می ماند.

۲-حداقل ۵۰ روز مربوط به تعطیلات تابستانی است که به دلیل گرمای هوا مطالعه دقیق برای یک فرد نرمال مشکل است.پس ۲۶۳ روز دیگر باقی می ماند.

۳-در هر روز ۸ ساعت خواب برای بدن لازم است که جمعا ۱۲۲ روز میشود.پس ۱۴۱ روز باقی می ماند.

۴-اما سلامتی جسم و روح روزانه ۱ ساعت تفریح را می طلبد که جمعا ۱۵ روز میشود.پس ۱۲۶ روز باقی می ماند.

۵-طبیعتا ۲ ساعت در روز برای غذا خوردن لازم است که در کل ۳۰ روز میشود.پس ۹۶ روز باقی می ماند.

۶- ۱ساعت در روز برای گفتگو و تبادل افکار به صورت تلفنی لازم است.این خود ۱۵ روز است.پس۸۱ روز باقی می ماند.

۷- روز های امتحان ۳۵ روز از سال را به خود اختصاص میدهند.پس ۴۶ روز باقی می ماند.

۸- تعطیلات نوروز و اعیاد مختلف دست کم ۳۰ روز در سال هستند. پس ۱۶ روز باقی می ماند.

۹- در سال شما ۱۰ روز را به بازی میگذرانید.پس ۶ روز باقی می ماند.

۱۰-در سال حداقل ۳ روز را به بیماری طی میکنید.پس ۳ روز باقی می ماند.

۱۱-سینما و امور شخصی هم ۲ روز را در بر میگیرد.پس ۱ روز باقی می ماند.

۱ روز باقی مانده همان روز تولد شماست چگونه میتوان در ان روز در س خواند. نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

آموزش پیشگیری و رفع عیب هارد دیسک  
موضوع: كامپيوتر و IT یکشنبه 4 اردیبهشت1390 0:0

گاهی اوقات سیستم هنگ می کند و دلیل آن را نمی دانید. برخی موارد هم پیش می آید که کامپیوتر را روشن می کنید اما بالا نمی آید. پیغام Hard disk failure هم که شاید یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای کامپیوتر یا لپ تاپ شما اتفاق بیافتد. و متاسفانه اکثر اوقات بدون هیچ اخطار و پیش زمینه ای به وقوع می پیوندد. حال شما می مانید و یک سیستم از کار افتاده و حجم بسیار زیادی از اطلاعات که بدون وجود همیچ نسخه پشتیبانی از بین رفته اند. راه حل مقابله با این مشکلات چیست؟

پیشنهاد ما این است که همین الان یک سری تست پیشگیرانه بر روی کامپیوترتان انجام دهید تا شرایط فعلی هارد دیسک تان را بسنجید. این کار کمک خوبی برای تصمیم گیری فوری در خصوص نیاز یا عدم نیاز به تهیه یک هارد جایگزین است. لطفا این کار را تبدیل به یک عادت دوره ای مشخص کنید تا هیچ گاه توسط هارد دیسک تان غافلگیر نشوید.

قدم اول: هارد دیسک را تست کرده و ایرادات و خطاهای آن را بیابیدهمه نسخه های ویندوز برنامه کمکی به نام Chkdsk.exe دارند که می تواند هارد دیسک را کنترل کرده و سکتورهای خراب (Bad Sector) آن را مشخص می کند.شما برای استفاده از این برنامه دو راه دارید. یکی اینکه آن را از طریق خط فرمان یاCommand line راه اندازی کنید. یا اینکه My Computer را باز کرده، بر روی درایوی که می خواهید آن را تست کنید راست کلیک نموده و گزینه Properties را انتخاب کنید. حال به تبTools رفته و در باکس Error checking روی دکمه “Check Now” کلیک کنید. اکنون برای تست کامل درایو مورد نظر گزینه  “Scan for and attempt recovery of bad sectors” راانتخاب کنید.

قدم دوم: صداهای هارد دیسک تان را بشناسید

گاهی اوقات صداهای عجیب و غریبی از درون سیستم تان می شنوید؟ خب، اگر این صداهامربوط به هارد دیسک تان باشند، نشانه خطر جدی به شمار می روند. بهترین کار این است که سریعا کامپیوترتان را خاموش کنید تا هارد دیسک آسیب جدی نبیند.

قدم سوم: ایراد ها را قبل از وقوع شان بیابید

برنامه Disk Checkup یک نرم افزار رایگان مانیتور و کنترل هارد دیسک است که مقادیر بسیار زیادی اطلاعات تشخیصی از هاردتان را در اختیارتان می گذارد. البته جزئیات و اطلاعات فنی که این برنامه در اختیارتان می گذارد می تواند یک کاربر حرفه ای و متخصص را هم دچار سر در گمی کند. پس کاری به آنها نداشته باشید و تنها به برنامه اجازه دهید که در پس زمینه ویندوزتان در حال اجرا باشد.

برنامه دائما دمای هارد دیسک، خطاهای خواندن/نوشتن اطلاعات و دیگر موارد را کنترل می کند. و هنگامی که مشکلات هر بخش و کارکرد از هارد به سطح خطر نزدیک شوند، به شما اخطار می دهد. این اخطار می تواند نشانه ای از از کار افتادن قریب الوقوع هارد دیسک تان باشد. خودتان را برای بک آپ گیری و جایگزینی هاردتان آماده کنید.

قدم چهارم: هارد دیسک تان را تست کنید.

SeaTools برنامه تشخیصی رایگانی است که هارددیسک را به صورت کامل و صرف نظر از نوع سیستم عامل نصب شده بر روی آن تست می کند. این برنامه را شرکت Seagate تولید کرده است، اما تقریبا با همه انواع و برندهای هارد کار می کند.

برای شروع کار ابتدا باید فایل ISO این برنامه را دانلود کرده و با رایت آن یک سی دی بوت بسازید. حال سیستم تان را از روی این سی دی بوت کنید. با شرایط استفاده موافقت کرده و تست طولانی (full scan) را انتخاب کنید. اگر نقص یا ایرادی در هارد مشاهده شود، برنامه بعد از اتمام کار آنها را لیست می کند.

البته شما می توانید در سایت مربوط به شرکت سازنده هارد دیسک تان برنامه های تست و کنترل ویژه هاردهای همان شرکت را بیابید. این کنترل دوره ای کمک می کند که علاج واقعه قبل وقوع کنید. با دیدن اولین نشانه های خرابی، خودتان را آماده مهاجرت به هارد جدید کنید.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

‎چرا دستگاهای بیسیم اطرافمان از باند ۲/۴ گیگاهرتز استفاده می کنند ؟ 
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 2 اردیبهشت1390 23:17

500x_wireless_02_narenji_ir.jpg

نگاهی به اطراف خود بیاندازید، به سرعت متوجه می شوید که اکثر دستگاهای بیسیم اطراف شما از باند ۲/۴ گیگاهرتز برای ارتباط استفاده می کنند. ‏  وسایلی همچون روتر بیسیم وای-فای، هدست بلوتوث و ریموت درب گاراژ جزو این دسته از وسایل قرار می گیرند. ‏  ‎حال از میان این همه باند فرکانسی، چرا ۲/۴ اینقدر محبوبیت یافته؟ اگر به دنبال جواب هستید، در آشپزخانه دنبالش بگردید! ‏ 
 
‎ ‎در همین لحظه که در حال خواندن این مطلب هستید میلیون ها موج در حال گذشتن از کنار شما هستند، امواجی همچون: موبایل، رادیو، تلویزیون، امواج ماهواره، روتر بیسیم همسایه کناری و یا تلفن بیسیم خانه کوچه پشتی، که همگی حامل اطلاعات کدگذاری شده تحت استاندارد فرستنده و گیرنده، با باند فرکانسی خاصی در حال انتشار هستند.  
 
‎اگر نگاهی به تلفن بیسیم کنارتان بیاندازید، برچسب ۲/۴ گیگاهرتز آن را مشاهده می کنید، برچسبی که بعضی از افراد با دیدن آن می گویند: اوه پسر سرعت این تلفن از سرعت پردازنده کامپیوتر من هم بیشتر است!

it4v.mihanblog.com

‎در واقع چنین نیست و این عدد نمایانگر فرکانس موجی است که پایه تلفن جهت برقراری ارتباط، به گوشی ارسال می کند.  
 اگر نگاهی به قوانین کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا بیاندازید، متوجه خواهید شد که این کمیسیون تعدادی از باندهای فرکانسی را تحت عنوان باند ISM معرفی می نماید، باندهایی که برای استفاده در مصارف صنعتی، علمی و درمانی تعیین شده اند.  
 ‎در امواج، فرکانس به معنی میزان نوسان موج و در کامپیوتر، به معنی نرخ ساعت پردازنده مرکزی و در نمایشگرها، به معنای تعداد تصاویر نمایش داده شده بر اساس ثانیه است.   ‎سوال اصلی اینجا است که چرا از میان ۲،۳۹۹،۹۹۹،۹۹ فرکانسی که بالا و پایین تر از این موج قرار دارند، سازندگان فرکانس ۲/۴  گیگاهرتز را برای دستگاه های خود انتخاب می کنند؟   ‎تنها دلیل منطقی را می توان قانون و کنترل از سوی سازمان خاص در نظر گرفت.   ‎باندهایی همچون ۹۰۰ مگاهرتز، ۲/۴ گیگاهرتز و ۵/۸ گیگاهرتز در این دسته قرار می گیرند. استفاده از این باندها برای همه آزاد و رایگان است و نیازی به کسب مجوز از مرجع خاصی ندارد.   ‎با وجود باندهای آزاد چنین کاری برای ارتباطات با برد کم و در سطح خانگی غیر معقول به نظر می رسد و به همین دلیل است که سازندگان وسایل با مصارف خانگی به باندهای آزاد روی می آورند.   ‎ولی اگر سازنده ای بخواهد از باند دیگری به جز باندهای آزاد (ISM) استفاده کند، بایستی با درخواست به سازمان ITU واقع در دفتر سازمان ملل سوئیس و پرداخت هزینه گزاف، حق استفاده از باند مورد نظر را بدست آورد.   ‎هرتز، واحد تعداد انجام کار بر اساس ثانیه است.  
‎چرا ۲/۴ گیگاهرتز:  
‎لازم به ذکر است که با افزایش فرکانس میزان ضریب نفوذ موج افت می کند. به عنوان مثال یک فرستنده رادیویی می تواند کیلومترها مسافت را تحت پوشش قرار دهد و این در حالی است که یک فرستنده موبایل این قابلیت را ندارد. در واقع با افزایش فرکانس، فرستنده و گیرنده می بایست به خط دید یکدیگر نزدیک شوند تا بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.   ‎امواج بالاتر قابلیت حمل حجم بیشتری از اطلاعات را نسبت به امواج با فرکانس کمتر را دارند و در عین حال نویز پذیری کمتری نسبت امواج پایین دارند و به همین دلایل است که نمیتوان از موج ۵۰۰ کیلوهرتزی رادیو که دارای قدرت نفوذ بالایی است برای تلفن همراه استفاده نمود. ‏
‎با وجود باندهای آزاد متعدد چرا استفاده از ۲/۴ به اینگونه فراگیر شده است؟ ‎در موضوعی همچون تلفن های بیسیم ۲ انتخاب فرکانسی برایتان وجود دارد: ۹۰۰ مگاهرتز و ۲/۴ گیگاهرتز ‎تلفنهای ۹۰۰ مگاهرتز برای مکانهای چند طبقه و دارای موانع میتواند انتخاب مناسبی باشد، ولی برای محیط های با مساحت زیاد تلفن های ۲/۴ گیگاهرتز انتخاب مناسب تری هستند. این در حالی است که این تلفن ها از آنتن کوچکتری جهت ارسال امواج استفاده می کنند و همین باعث کوچک تر شدن اندازه تلفن می شود.  

‏ 

it4v.mihanblog.com

‎روترهای وای-فای در ابتدا از باند ۵/۸ گیگاهرتز استفاده میکردند که استاندارد 802.11a نامیده شد. اما از آن پس انجمن مهندسان برق و الکترونیک تصمیم گرفت تا از باند ۲/۴ گیگاهرتز به سبب وجود تعداد کانالها و مساحت تحت پوشش بیشتر و در مقابل قیمت کمتر تجهیزات، در روترهای بیسیم استفاده شود که آن را استاندارد 802.11b نامید.  
 روتر ها می توانند بر روی باندهای ۲/۳ و ۲/۵ هم نیز سرویس دهند، ولی به دلیل مسائل قانونی سازندگان تنها اجازه ساخت روتری را دارند که در بازه فرکانسی ۲۴۰۰ تا ۲۴۸۳/۵ مگاهرتز کار کنند.   ‎هم اکنون و پس از گذشت چندین سال از تصویب اولین استاندارد وای-فای، تقریبا تمامی روترهای موجود در بازار از استاندارد 802.11n پشتیبانی می کنند، که بعضی از آنها علاوه بر باند ۲/۴ قابلیت سرویس دهی بر روی  باند ۵/۸ را نیز به صورت همزمان دارند.   ‎برای این باند آزاد باید از فرهای آشپزخانه مایکروویو (مایکروفر)  تشکر کنیم! ‏

‏مایکروفرها با انتشار ریز موج (به امواجی که طول موج آنها بین ۱ میلیمتر تا ۱ متر باشد، اصطلاحا ریز موج اطلاق می شود) در قدرت بسیار بالا باعث گرم شدن مواد غذایی می شوند. ‎باید توجه کرد که این امواج در فرکانسهای خاص تولید میشوند و تنها بعضی از مواد را تحت تاثیر قرار میدهند.  
 
‎داستان از اینجا شروع می شود که مایکروفرها از سال ۱۹۴۷ وارد بازار شده اند و آنها با فرکانسهای ۹۰۰ مگاهرتز، ۲/۴ گیگاهرتز، ۵/۸ گیگاهرتز و ۲۴ گیگاهرتز ساخته می شدند که پس از مدتی سازندگان تصمیم گرفتند از باند ۲۴۵۰ مگاهرتز به دلیل مقرون به صرفه بودن نسبت به بقیه باندها استفاده کنند.   ‎کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا(FCC) که چند سال پس از ورود مایکروفرها تصمیم به تصویب قانون برای باندهای آزاد گرفت، راه حلی جز انتخاب باند ۲/۴ گیگاهرتز نداشت، زیرا تا آن زمان تعداد زیادی مایکروفر روانه بازار گشته بود که در این باند کار می کرد.   ‎لذا به همین منظور آنها باند ۲۴۵۰ مگاهرتز را به عنوان حد وسط بازه فرکانسی در نظر گرفتند و برای جلوگیری از اختلالات فرکانسی اجتناب ناپذیر، چند مگاهرتز به بالا و پایین فرکانس افزودند تا سرانجام بازه فرکانسی  ۲۴۰۰ تا ۲۴۸۳/۵ مگاهرتز به عنوان باند آزاد تصویب شد و این سر آغازی برای روی آوردن سازندگان به باند ۲/۴ گیگاهرتز شد.   ‎با این اوصاف شما با خودتان این فکر را می کنید که با وجود این همه دستگاه در باند ۲/۴ آیا تداخل فرکانسی به وجود نخواهد آمد؟   ‎جواب مثبت است، ماهیت موج اصولا غیر قابل کنترل می باشد و با برخورد به هر مانع خاص رفتاری متفاوت از خود نشان می دهد به همین سبب دستگاه هایی که در باند ۲/۴ کار می کنند، حتی اگر دارای کاربری های جداگانه باشند برهم تاثیر می گذارند. به همین منظور دستگاه ها به گونه ای طراحی گردیده اند تا جایی که ممکن است اختلالات را به کمترین حد خود برسانند. به عنوان مثال مایکروفرها دارای محافظهایی در اطرافشان هستند تا از خروج موج تولید شده جلوگیری کنند.   ‎درب آنها نیز از این قاعده مستثنا نیست، صفحه مشبکی که در پشت شیشه درب قرار دارد این وظیفه را بر عهده دارد، حفره ها به گونه ای تعبیه شده اند تا شما بتوانید غذایتان را ببنید. در عین حال اندازه حفره ها اندکی از اندازه موج تولید شده توسط مایکروفر کمتر است تا مانع از نشت امواج به خارج شود.   ‎اگر هم در منزلتان از روتر بیسیم ۲/۴ استفاده می کنید و از از قطع شدن پیاپی آن به سبب وجود اختلال فرکانسی رنج می برید به شما پیشنهاد می کنیم که:   ‎- تا می توانید دستگاه های هم فرکانس را از هم دور نگاه دارید ( در اتاق های مجزا )   ‎- اگر فکر می کنید با تلفن بیسیم تداخل دارد، کانال روتر را که بین ۱ تا ۱۳ است تغییر دهید تا به کانال مطلوب دست پیدا کنید. ولی به خاطر داشته باشید که اکثر تلفن های بیسیم هر بار که بر روی پایه قرار می گیرند ، کانال را تعویض می کنند.   ‎- در نهایت اگر مشکل به قوت خود باقی ماند و مشکلتان با تلفن حل نشد، تلفن جدید که در باند دیگری کار می کند خریداری کنید. ‏
‎موادی از قبیل چربی و آب، با برخورد این امواج گرم میشوند که اصطلاحا این پدیده را Dielectric Heating می نامند. لازم است بدانید که امواج مایکروفر بر بعضی از مواد همچون شیشه و پلاستیک تاثیری ندارند و تنها از آنها عبور می کنند و این در حالیست که اصلا رابطه خوبی با فلزات ندارند و حسابی با هم درگیر می شوند.  


نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

نوکیا E6 اسمارتفونی برای مدیران 
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 2 اردیبهشت1390 23:14
نوکیا E6

نوکیا X7 تلفنی است که از جدید ترین آپدیت سیمبیان یعنی anna بهره می برد و تمرکز آن بیشتر بر روی سرگرمی است. اما نوکیا کاربران تجاری خود را نیز فراموش نکرده و برای آن ها هم محصولی جدید آماده کرده است. مدل E6، تلفنی است که نمایشگری با رزولوشن VGA و سایز 2.46 اینچ را به کاربر ارائه می دهد. نمایشگری که تراکم پیکسلی برابر 326 پیکسل در هر اینچ دارد. این نمایشگر لمسی است اما در عین حال کیبرد QWERTY نیز برروی E7 قرار گرفته است. این ها ویژگی های اصلی این تلفن بودند. اما بگذارید نگاهی هم به مشخصات دیگر این گوشی بیاندازیم.

 8 گیگابایت حافظه داخلی ، 256 مگابایت RAM و یک گیگابایت ROM ؛ امکاناتی هستند که شاید برای یک گوشی تجاری بد به نظر نرسند. طبعا امکانات ارتباطی جدید هم در این گوشی فراموش نشده اند. شبکه 3G این تلفن در حالت HSDPA، 10.2 مگابیت بر ثانیه و در حالت HSUPA، دومگابیت بر ثانیه؛ سرعت دارد. وجود GPS هم که بدیهی است.
 از طرف دیگر می بینیم که E6 امکانات ارتباطی را با امکانات جذابی در هم آمیخته است. در این گوشی شاهد یک دوربین 8 مگاپیکسلی با فلش LED خواهید بود. اما نکته منفی، فکوس ثابت این دوربین است که ممکن است مخصوصا در عکسبرداری از فواصل نزدیک برایتان مشکل ساز شود. این دوربین همچنین قابلیت فیلم برداری با کیفیت 720P و با سرعت 25 فریم در ثانیه را با پردازشگر 680 مگاهرتزی اش دارد.
 پشتیبانی از انواع فرمت های رایج صوتی و تصویری هم در این اسمارتفون وجود دارد. اما طیف این فرمت ها به گستردگی مدلX7 نخواهد بود. نکته دیگر این که در کنار قابلیت نمایش فایل های آفیس، امکان ویرایش آن ها هم وجود دارد که این بی شک نکته ای مثبت منظور خواهد شد. باتری این گوشی هم 1500 میلی آمپری می باشد. پس می توانید روی دوام آوردن این باتری برای 14 ساعت و 40 دقیقه در مکالمه روی شبکه 3G حساب کنید.
 

3.jpg

 

2.jpgنوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

سیستم فعال سازی ویندوز چیست؟ 
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 2 اردیبهشت1390 23:11
فعال سازی ویندوز یا Windows Activation به معنی بررسی این مطلب است که نسخه ویندوز نصب شده بر روی سیستم, genuine  است یا خیر. در مورد genuine در ادامه همین مطلب توضیح خواهم داد. اما فعال سازی در واقع جلوی کپی برداری غیر قانونی را می گیرد و راهی است برای حمایت از قانون کپی رایت.

سیستم فعال سازی ویندوز

همانطور که می دانیم محصولات مایکروسافت رایگان نمی باشند. هرچند برای جلب نظر استفاده کنندگان, برای مدتی محدود (به صورت فعال نشده) می توان با آن کار کرد. تاکنون همه ساله عدم رعایت قانون کپی رایت و نصب نسخه هایی از محصولات مایکروسافت با استفاده از Crack های موجود و یا استفاده از Serial Number های خریداری شده, ضررهای هنگفتی را متوجه این کمپانی نموده است. هر چند تعدای از کشور ها (از جمله کشور های اروپایی) قوانین سخت گیرانه ای را برای حمایت از قانون حق کپی درنظر گرفته اند. فعال سازی مزیتی هم دارد و آن این است که اگر شما ویندوز خود را فعال کنید قادر خواهید بود از کلیه ویژگی های موجود در آن استفاده نمایید و این در حالی است که نسخه های غیر فعال فاقد آن ویژگی ها هستند. به عنوان مثال یک نسخه فعال نشده قادر به دریافت و اجرای Update های ویندوز نمی باشد که این به نوبه خود محدودیت بزرگی به شمار می رود.

در مورد محصولات قبلی مایکروسافت بلافاصله پس از ارائه محصول, تعدادی از نفوذگران Serial یا Crack را در اختیار بقیه قرار می دادند و  بدین ترتیب محصول به راحتی Active می شد. اما از ویندوز Vista به بعد به نظر می رسد مایکروسافت, بسته نرم افزاری را به گونه ای اصلاح نموده است که به راحتی قابل Crack شدن نباشد (البته این حرکت از ویندوز XP آغاز شده بود). فرایند فعال سازی در ویندوزهای جدید با ویندوز های قبلی کمی متفاوت است. به عنوان مثال اگر ویندوز سرور ۲۰۰۸ خود را بدون Product ID تهیه کرده باشید پس از نصب می توانید به مدت ۳۰ روز از آن به طور رایگان استفاده کنید. پس از این مدت زمان, می توانید با اتصال به سایت مایکروسافت و یا تماس تلفنی به نماینده فروش این محصول, سریال خود را تهیه نمایید. اگر مدت زمان ۳۰ روز شما به پایان رسید و فعال سازی را انجام نداده باشید, ویندوز شما از کار می افتد و در این حالت ورود به صفحه Desktop امکان پدیر نخواهد بود. در این صورت تنها راه حل مشکل تهیه سریال یا همان Product ID محصول است.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

تکنولوژی جدید Sandy-Bridge در CPU های اینتل  
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 2 اردیبهشت1390 23:8
برنامه اینتل در سال 2011 همانند سال 2010 فعالیت بر روی پردازنده های با پروسه ساخت 32 نانومتری است با این تفاوت که معماری جدید Sandy-Bridge یا "پل شنی " را جایگزین معماری فعلی Westmere  سال 2010 خواهد کرد و به تولید پردازنده هایCore i3,Core i5, Core i7  با چیپست ها و سوکت جدید می پردازد .

معماری جدید Sandy Bridge  دارای ویژگی های کلیدی از جمله :

-  بهره گیری از تکنولوژی های جدید AVX

AES-NI -  به منظور مدیریت اطلاعات سخت افزاری و رمز گذاری داده ها .

- متمرکز شدن روی پیشرفته سازی دستورالعمل های SSE  برای سرعت بخشیدن به نرم افزارها به منظور هماهنگی بیشتر با پردازنده های جدید

- ارائه تکنولوژی Turbo Boost 2  که از الگوریتم خودکار و قوی تری نسبت به نسخه اول برای کنترل پردازنده استفاده می کند که موجب بهره وری بیشتر از قدرت پردازنده در محدوده توان مصرفی ( TDP )  می شود .

اما مهمترین حرکت اینتل در معماری Sandy Bridge  کامل تر کردن پروژه CPGPU  بوده و با انتقال کنترلر IGP  و کنترلر حافظه به داخل یک هسته موجب افزایش قدرت پردازشی این نسل از پردازنده ها شده، تا اینتل تنها یک گام دیگر تا تکمیل کردن این پروژه فاصله داشته باشد .
همچنین فرکانس کاری پردازشگر گرافیکی داخلی پردازنده های مبتنی بر معماری Sandy Bridge از فرکانس 733 و 900 مگاهرتز به فرکانس های 1000 و 1400 مگاهرتز افزایش یافته و قدرت پردازشی گرافیکی بیشتری را برای کاربران به ارمغان می آورد .

سری جدید پردازنده های اینتل
پردازنده های جدید شرکت اینتل بر روی سوکت جدید 1155 و چیپست جدید P67  با نام Cougar Point عرضه خواهند شد که تا کنون تقریباً تمامی شرکت های سازنده و عرضه کننده مادربورد در سطح دنیا نمونه هایی از مادربوردهای مبتنی بر این چیپست را به نمایش گذاشته اند .
حال به دسته بندی و معرفی مدل های جدید این پردازنده ها پرداخته تا شناخت و اشراف بهتری به این نسل پیدا کنیم:
پردازنده ها همانند قبل در 3 دسته کلی تقسیم بندی شده اند :

- سری Core i7 : برای استفاده از نهایت قدرت و کارایی
- سری Core i5 برای استفاده از بهترین عملکرد و بهره وری هوشمندانه
- سری Core i3 : برای استفاده های معمول با قیمت مناسب به بازار عرضه می شوند .

اما اینتل در نام گذاری این پردازنده ها تغییراتی ایجاد کرده تا با مدل های قبلی متمایز باشند . مدل های قبلی به صورت :

5XX برای سی پی یو های Core i3
6XX  برای سی پی یو های Core i5  دو هسته ای
7XX برای سی پی یو های Core i5  چهار هسته ای
8XX  برای سی پی یو های Core i7  با پشتیبانی از سوکت 1156
مدل 9XX  برای سی پی یو های Core i7  با پشتیبانی از سوکت 1366

نام گذاری شده بود . اما شرکت اینتل قصد دارد در سال 2011 میلادی از نام های 4 کاراکتری برای نام گذاری پردازنده های خود استفاده کند که در میان آن ها پسوند هایی هم مشاهده می شود که بیانگر برخی از ویژگی های آن پردازنده می باشند که در این بین می توان به :

پسوند K : محبوب ترین سری طراحی شده برای اورکلاکر ها که دارای ضریب باز (Unlock Multiplier ) می باشد .
سری S : کار آمد ترین سری از لحاظ مصرف انرژی بوده که دارای مصرف انرژی پایین تری نسبت به سری های دیگر چهار هسته ای عرضه شده در سال 2010 هستند .
سری T :دارای قدرت کمتر و سرعت نسبتاً پایین تری بوده و دارای TDP  فوق العاده پایین 35 واتی می باشند .
سری M :عرضه شده برای موبایل ها با توان مصرفی بسیار پایین .
سری QM : اولین پردازنده های 4 هسته ای که برای موبایل ها عرضه می شوند .
سری XM : این سری نیز برای استفاده در موبایل ها عرضه شده  که دارای قدرت بیشتری نسبت به سری QM می باشند .  

نمونه   Intel Core i5-2500K Sandy Bridge CPU

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

اينترنت هوشمند (IN)  
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 12 فروردین1390 23:37

نسل نوین اینترنت Dial-up كه با نام IN مخفف Intelligent Network شناخته می شود یك شیوه ارتباطی مبتنی بر روش انتقال داده های Dial-up است كه در آن دیگر نیازی به خرید كارت اینترنت نیست . 

شما در هر كجا كه باشید می توانید با استفاده از این سرویس به اینترنت متصل گردید، بدون استفاده از نام كاربری (User Name) و كلمه عبور(Password) و فقط با وارد كردن یكی از این شماره های 10 رقمی درفرم اتصال به اینترنت (Connection) درقسمت شماره (Dial) می توانید دسترسی به اینترنت داشته باشید .

ویژگیهای اینترنت هوشمند
• اتصال به اینترنت بدون نیاز به شناسه و رمز عبور
• قابل استفاده برای كلیه كاربران در هر زمان و مكان
• عدم نیاز به پیش پرداخت ( پرداخت هر 2 ماه یكبار روی قبض تلفن )
• امكان دسترسی به اینترنت در ساعات مختلف شبانه روز
• امكان تهیه گزارش ساعتهای اتصال به اینترنت از مركز مخابراتی منطقه
• عدم نیاز به مراجعه حضوری و عقد قراردادنوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

سرویس وایرلس IPW 
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 12 فروردین1390 23:35

اینترنت بی سیم كه با نامهای تجاری Wireless ارائه می شود ، به واسطه ویژگیهای فنی خود، امکان برقراری ارتباط محاوره ای راه دور، ویدئو كنفرانس و امكانات دیگری همچون VOIP را برای كاربران خود ایجاد می كند . 
مزایای عمده ارتباط بی سیم به شرح زیرند :
1. پشتیبانی از کلیه پروتکلها و خصوصیات چندرسانه ای
2. مدیریت فراگیر از درونی ترین نقطه شبکه تا نقاط انتهایی آن
3. قابلیت کنترل و تنظیم کیفیت خط ارتباطی
4. پشتیبانی در بخشهای مختلف همچون: نگهداری و گزارشهای مالی و آماری برای مشترکین
5. خدمات حسابداری برای سرویسهای اشتراکی
6. یکپارچگی خدمات صوت و تصویر، داده و اینترنت
7. نیاز نداشتن دید مستقیم به آنتن Non-Line Of Sight

ویژگیهای فنی :
شبکه بی سیم مذکور با استفاده از طیف فرکانسی امواج رادیویی RF در محدوده 2.5 تا 5.8 گیگاهرتز عمل می کند. ویژگی دیگر این سرویس نیاز نداشتن به دید مستقیم به آنتن می باشد و بر اساس شبكه های مبتنی بر IP ، انواع برنامه های کاربردی پهن باند نظیر IP telephony و video streaming را که دارای قابلیت انتقال صوت و تصویر هستند، پشتیبانی می نماید. 
این سیستمها از مودولاسیونهای تطبیقی 4 QAM16، QAM و 64 QAM استفاده کرده و تجهیزات برون اتاقی را نیز شامل می شوند. محدوده های تحت پوشش هر یک ازایستگاهها به عوارض و توپولوژی زمین بستگی خواهد داشت.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

یک توسعه دهنده وب، به چه تخصص هایی نیاز دارد؟  
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 20 اسفند1389 23:24
خوشبختانه چند وقتی میشود که می توانیم بالا رفتن سطح کیفی وبلاگ های ایرانی را حس کنیم و آمدن افراد متخصص( نه صرفن تحصیل کرده) به جمع وبلاگ نویسان باعث شده است محتوای وبلاگ های ایرانی افزایش زیادی پیدا کند. به نگارش در اومدن این مطلب، حاصل مطالعه چندین پست بسیار خوب در این چند روز هستش. در این مطلب با هم کمی در مورد توانایی هایی که یک توسعه دهنده ی وب باید داشته باشند صحبت می کنیم که می تواند در جای خودش بسیار حائز اهمیت باشد.


اکثر بچه های رشته ی کامپیوتر صرفن لازم است تا در زمینه ی برنامه نویسی بسیار حرفه ای عمل کنند و در واقع یک برنامه نویس خبره شوند. مسلمن کسی از یک برنامه نویس کامپیوتر، انتظار برپا کردن یک شبکه ی کامپیوتری را ندارد. اما ماهیت رشته ی IT به گونه ای است که شما نه به عنوان یک برنامه نویس، بلکه به عنوان یک توسعه دهنده ی وب(Web Developer) و حتا بسیار فراتر شناخته می شوید. اگر این مطلب عالی را مطالعه کنید، پی می برید فردی که به عنوان یک توسعه دهنده ی وب مشغول کار است، به نوعی آچار فرانسه حساب می شود و باید از عهده ی انواع و اقسام کار ها بر بیاید.


سیستم دانشگاهی ما به قدری دیر به دیر به روز می شود که اگر شما در چنین رشته ای تحصیل می کنید و یا قصد فعالیت در این عرصه را دارید، به هیچ عنوان نمی توانید روی درس های آن حساب باز کنید. این شما هستید که باید آستین های خود را بالا بزنید و شروع به کار کنید. اگر یک سری به این مطلب هم بزنیند، میبینید اگر مایل به فعالیت در این عرصه هستید باید زبان های گوناگونی را فرا بگیرید. شما باید XHTML، CSS، PHP، Ajax، SEO، MySQL و خیلی از زبان ها و تکنیک های دیگر را بلد باشید. هر چند این طرز فکر تا حد زیادی غلط است اما جا افتاده است که یک مهندس IT باید یک طراح وب باشد.


شما به غلط بودن یا درست بودن این حرف کاری نداشته باشید. مهم این است که اینگونه جا افتاده است و شما مجبور هستید چنین کاری را به بهترین شکل انجام دهید. شما باید تا حدی که کارتان پیش برود، با تکنیک های گرافیکی نیز آشنا باشید تا بتوانید قسمت گرافیکی یک سایت را نیز طراحی کنید.

توسعه ی این زبان ها روز به روز است. تنها آموختن یک زبان کافی نیست. شما باید هر مدت یک بار با مراجعه به مستندات اینترنتی آموخته های خود را آپدیت کنید.

شبکه جز لاینفک کار یک مهندس IT است. دانشگاه را به کل فراموش کنید. خودتان باید بروید دنبال افزایش اطلاعاتتان. دوره های MCSE را بگذرانید. با این کار هم کاملن فنی و کار بلد می شوید و هم اینکه مدرکی میگیرید که در کل دنیا اعتبار دارد. نه مثل لیسانس و فوق لیسانس و یا حتا دکترای دانشگاه های ایران! دوست دارید حرفه ای تر شوید؟ دوره های CCNA و CCNP برای شما به وجود آمده است! عیب یابی روتر ها، سوییچ ها و اتصال شبکه های LAN به یکدیگر جدا از جذابیت های بسیار زیادی که دارد، شما را از سایرین ممتاز خواهد کرد. شهریه ی این کلاس ها کمی زیاد است اما مطمئنن ضرر نخواهید کرد از دیدن چنین دوره های پیشرفته ای.

تا اینجای کار اگر پیش آمده اید بسیار خوب است. اما باز هم تکمیل نشده اید. اگر می خواهید کامل شوید باید در تمام زمینه هایی که به نوعی به اینترنت و فناوری های دیجیتال مربوط می شود مانند وبلاگ نویسی، دوربین دیجیتال، موبایل و … اطلاعات جامعی کسب کنید. شاید در وهله ی اول به نظرتان مسخره بیاید اما وقتی در شرکت بحثی در این مورد پیش بیاید و شما با اطلاعات کامل وارد بحث شوید، به اعتبار شما مسلمن افزوده خواهد شد.


دوره های تجارت الکترونیک را باید به طور کاملی فرا بگیرید. گذراندن دوره ی CIW نه تنها شما را به عنوان یک طراح وب سایت بسیار کارامد معرفی می کند، بلکه دانش شما را در زمینه ی نرم افزار های تحت وب، خدمات تجارت الکترونیک و … افزایش می دهد. و لااقل بعدن، مدرک این دوره ها نیز به دردتان می خورد و مثل مدارک ایرانی، بی ارزش محسوب نمی شود.


یک مهندس آی تی و یا شاید یک توسعه دهنده ی وب، همان طور که در بالا ذکر شد باید آچار فرانسه باشد. باید از هر چیزی که وجود دارد سر در بیاورید. سخت است اما هم لذت بخش است و هم یک منفعت مادی خوبی برای شما خواهد داشت.

اگر شک کرده اید که باید چیزی را فرا بگیرید، درنگ نکنید و شروع به آموختن کنید. چیزی نباید وجود داشته باشد که شما از آن اطلاعی نداشته باشید. آموخته های بسیار زیادی وجود دارد که باید یاد بگیريم. این مطلب به نحوی تلنگری به ما نیز محسوب می شود که هیچ وقت به دانسته هایمان  اکتفا نکنيم. نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

هشدار!!!! 
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 20 اسفند1389 23:19

امروزه با توجه به گسترش رسانه های تصویری و جمعی ، بسیاری از افراد سودجو در صدد کلاه برداری به صورت قانونی در وسعت زیاد هستند ، و باید بسیار مواظب بود که اجناس درستی را خریداری کنیم!
شیوه جدید تبلیغات به این صورت شده که نکات اصلی و نقاط ضعف جنس مورد تبلیغ را ، به صورت نکته انحرافی بیان می کنند.
مثلا می نویسند ، "سیستم صوتی حرفه ای برای مجالس با نصب و اجرای کاملا رایگان " ....
در نگاه اول خیلی جالب هست ، اما وقتی دقت می کنید متوجه این می شوید که درسته حرفی از کرایه این سیستم زده نشده و نمیشه ، اما در آخر ، کرایه این اجناس دوبرابر قیمت عادی اخذ خواهد شد ، چرا که باید دستمزد نصب و اجرا نیز ، از این پول دریافتی ، برداشته شود !

نوع جدید تبلیغات ماهـواره ای ؛ دریافت کاناهای ماهـواره ای توسط فلش های USB هست.
به این گونه :

"دیگر برای دریافت شبکه های ماهـواره ای نیازی به دیش و ... ندارید ، تنها با یک فلش مموری کوچک 5000 کانال تلویزیون و 20000 ایستگاه رادیویی را دریافت کنید. با قابلیت ضبط تصاویر و ..... "

در این تبلیغات حرفی از اینترنت پرسرعت نمی شود، با اینکه برای این امر شما باید به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشید !

در این فلش ها یک نرم افزار به نام Internet TV کپی شده است که شما می توانید این نرم افزار را از اینترنت به همراه سریال دانلود کنید !

در واقع شما یک فلش مموری یک گیگابایتی که قیمتی حدود 4 هزارتومان دارد و یک نرم افزار کرک شده ، که مجانی می توانید دانلود کنید را ، به قیمت 90 هزار تومان خریداری می کنید !
در بعضی فلش ها ، فایل های تصویری که از شبکه های غربی قبلا ضبط شده است ، وجود دارد و خریدار در ابتدا با مشاهده این فایل ها ، به باور این می رسد که این دستگاه کوچک چه کارهایی می کند !!!!

این در حالی است که شبکه تلویزیونی ایران به صورت دیجیتال در آمده اند و شما برای تماشای آنها با کیفیت بالا ، نیازی به نصب آنتن های آنالوگ UHF و VHF و یا حتی دیش در بالای پشت بام ها ندارید و برای دریافت همه این کانال ها فقط کافیست یک گیرنده دیجیتال خریداری کنید، قیمت گیرنده دیجیتال از حدود 30 هزار تومان آغاز می شود که می توانید به وسیله آن شبکه های تهران و استانی که به صورت دیجیتال پخش ( Broadcast ) می شوند را مشاهده بفرمایید.
ناگفته نماند ، LCD و LED های جدید ، بعضاً حاوی گیرنده دیجیتال هستند ، پس قبل از خرید گیرنده دیجیتال لطفا از عدم کارایی تلویزیون خود در این مورد ، اطلاع پیدا کنید !!نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

متدهاي نفوذ در دل استاد (برگه امتحاني): 
موضوع: سرگرمي یکشنبه 24 بهمن1389 0:15
آخرين متدهاي روز جهان در زمينه ي نحوه ي محبت و نفوذ دانشجو به دل استاد (برگه ي امتحان):

اين جفنگيات مرسوم که در برگه ي امتحان مينويسند و از بيماري مادر تا اينکه اگر اين درس را نمره نياورم مشروطم ميشوم و ... هم، خيلي خز شده و هم، حتي يک بچه ي 5 ساله باور نميکند؛ چه برسد به يک دکتر! کمي نوآوري و خلاقيت داشته باشيد. جناب استاد به اندازه ي کافي خودش مشکلات و بدبختي دارد، ديگر نياز نيست شما با آن خط زيباي منحصر به فردتان يک صفحه ي آچار برايش از مشکلاتتان بگوييد. حالا باز اي کاش فقط يک نفر چنين خزعبلاتي مي نوشت. يکهو مي بيني از 30 نفر دانشجو، بيست و هشت نفر عينا نوشته اند که اگر اين درس را نمره نگيريم مشروطيم و مادرمان مريض است و پدرمان زندان است و فلان و بهمان. انگار اين مشکلات را هم از روي ديگر تقلب کرده اند.
روشي پليد

يک درس ساده اي بود که من بنا به دلايلي نتوانسته بودم اصلا اين درس را بخوانم و با ذهن کاملا خالي سر جلسه امتحان رفتم. نيم ساعتي نشستم و ديدم هيچکدام از اين سوالات حتي برايم آشنا هم نيست. يک جمله در پايان برگه نوشتم و برگه را تحويل دادم:

«در اعتراض به تقلب گسترده اي که سر جلسه ي امتحان از سوي ديگر دانشجويان شاهد بودم از دادن اين امتحان خودداري کرده و نمرهي صفر را به بيستِ با تقلب ترجيح ميدهم.»

نمرهي الف کلاس را گرفتم! خدايا مرا ببخش.

صم بکم عمى فهم لايعقلون

درس معارف بود. ميدانستم موضوع درس چيست و مباحثش در چه زمينه اي است -با عرض خسته نباشيد به خودم- اما جزئيات مطالب و محتواي درس را نميدانستم. سوالات توزيع شد و باز هم ديدم سوالات کمي برايم ناآشناست. از مغرب و مشرق و زمين و زمان نوشتم. هر آنچه از کتاب ديني کلاس اول ابتدايي، آقاي واسعي گفته بود که مثلا چگونه مواد غذايي در بدن مادر تبديل به شير ميشود تا برهان نظم و عليت که در دبيرستان خوانده بودم. اما نقطه ي طلايي برگه اين جمله بود:

«جناب استاد براي من کاري نداشت که عين محتواي کتاب را برايتان کپي کنم اما شما با روش زيباي تدريس خود به ما ياد داديد که چگونه تنها به منابع اکتفا نکنيم. گفتيد در دين عقل هم سهيم است و نبايد «صم بکم عمى فهم لايعقلون» بود. پس من ترجيح دادم مفهوم را بفهمم ولي کپي نکنم بلکه از دانسته هاي خود بنويسم.»

بيست گرفتم! خدايا مرا ببخش.

اگر دين نداريد لااقل دلم شاد کنيد

محاسبات عددي. درس بسيار دشوار. حداقل براي من که علاقه ي چنداني به رياضيات و مباحث محاسبه اي کامپيوتر نداشتم. سوالات توزيع شد و مطابق معمول! خداوکيلي ديگر اين درس 3 واحدي را خوانده بودم ولي چه کنم که در مغزم جاي نگرفته بود. عادت دارم که قبل از اينکه برگه را تحويل دهم نمرهي خود را تخمين ميزنم. در بهترين حالت 7 ميشدم. امکان رسيدن امدادهاي غيبي هم تحت هيچ عنواني ميسر نبود. آخر برگه نوشتم:

من نگويم که مرا از قفس آزاد کنيد
قفسم برده به باغي و دلم شاد کنيد

نمرهي 11 گرفتم و نفر سوم کلاس شدم! خدايا مرا ببخش.
وساطت حافظ

استاد حسيني دکتراي ادبيات بود و استاد درس شيوه ي نگارش (البته فاميلش شهبازي بود ولي چون ممکنه يه وقت بياد اينجا رو بخونه من نام مستعار نوشتم). عاشق حافظ بود و آخر هر جلسه چند بيت از حافظ ميخواند و چشمانش پر از اشک ميشد. سوالات چي.....؟ بگيد؟ (اسمايلي آقاي قرائتي) نه که بلد نباشم اما در حد 15-16 بيشتر نميگرفتم. قبل از امتحان سري به اينجا زده بودم و واژه ي «شهباز» را در ديوان حافظ سرچ کردم و آن بيت را کف دستم ثبت کردم. زير برگه امتحان نوشتم :

«جناب استاد من که «حافظ» را نميشناختم؛ اين شما بوديد که در اين ترم عشق حافظ را در وجود من انداختيد! و باعث شديد تا با اين شاعر آسماني آشنا شوم. امروز قبل از امتحان گفتم تفالي به حافظ بزنم و ببينم چه ميشود، اين بيت آمد»:

خاکيان بي بهره اند از جرعه ي کاس الکرام اين تطاول بين که با عشاق مسکين کرده اند

شهپر زاغ و زغن زيبا صيد و قيد نيست اين کرامت همره شهباز و شاهين کرده اند

بيست گرفتم! تنها بيستي که استاد در چند سال اخير به يک دانشجو داده بود. خدايا مرا ببخش.
تصوير من رو شطرنجي کنيد

امتحان نظريه هاي جامعه شناسي و ... . تو رو خدا نام اين استاد را بيخيال
شويد. استاد نسبتا معروفي است و البته در بسياري از دانشگاههاي يزد هم
تدريس دارد و حسابي سرش شلوغ است. 10 نمره تحقيق و کنفرانس داشت و 10
نمره هم امتحان پايان ترم. سرم بوي قرمه سبزي ميداد. با يکي از بچه ها
شرط گذاشتم که تحقيق و کنفرانس ارائه نميدهم اما نمرهي بالاي 18 ميگيرم.
براي امتحان تئوري هم حسابي خواندم و خودم را آماده کردم. انصافا هم
سوالات را خوب جواب دادم. فقط در پايانِ برگه بدون اينکه تحقيق يا
کنفرانسي ارائه کرده باشم، نوشتم:

«موضوع تحقيق و کنفرانس: بررسي علل قبولي بالاي دانش آموزان يزدي در
دانشگاهها در طي 16 سال اخير.»

19 گرفتم! خدايا اين يکي رو ديگه مردونه ببخش.

اگه مردي منو بنداز

با حساب خودم 13- 14 ميشدم. اما اين نمره براي من که عنوان شاگرد سومي!!!
کلاس را يدک ميکشيدم خيلي فجيع بود. استاد فوق العاده جدي و بداخلاق بود
و چندان نميشد طرفش رفت. يک جمله پايان برگه نوشتم:

«جناب استاد حضور در کلاس شما در اين ترم برايم بسيار مغتنم و مفيد بود.
اگر ترم بعد با ما درس برميداريد که هيچ، اگرنه بدون تعارف دوست دارم اين
درس را پاس نکنم تا ترم بعد هم استادم شما باشيد.»

17! خدايا سه تا نقطه

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

كوچك‌ترین "كیس " رایانه‌ای جهان رونمائی شد! 
موضوع: كامپيوتر و IT دوشنبه 15 آذر1389 22:48
كیس(Case) رایانه یا همان بخشی كه كلیه قطعات اصلی و مركزی سیستم را در خود جا داده، معمولاً در اندازه‌های مختلف و به اشكال متفاوت تولید و عرضه می‌شود اما گروهی از محققان ژاپنی ادعا می‌كنند كه كوچكترین كیس كامپیوتری جهان را تولید كرده‌اند.
به گزارش پی‌سی‌ورلد، به تازگی كیس رایانه‌ای جدیدی با نام Acrylic Cowboy در ژاپن فروخته شده است كه تمامی قطعات یك رایانه پیشرفته را در خود جا داده و می‌تواند به عنوان كوچك‌ترین كیس رایانه‌ای دنیا محسوب شود.
این كیس شامل مادربورد، هارددیسك، كارت گرافیكی، كارت صوتی و دیگر قطعات مورد نیاز یك رایانه می‌شود كه تمامی این قطعات در اندازه بسیار كوچك تولید شده‌اند.
كوچك‌ترین كیس رایانه‌ای جهان شامل بدنه ویژه برای قرار گرفتن روی این دستگاه‌ نمی‌شود و كاربر به سادگی می‌تواند هر یك از این سخت‌افزارهای مینیاتوری را مشاهده كند.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

Blu-Ray چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ 
موضوع: كامپيوتر و IT دوشنبه 15 آذر1389 22:47
 از دسته تكنولوژی‌های نوینی است كه مدتی است وارد بازار داخلی شده است.Blu-Ray كه با عنوان (Blu-ray Disk (BD نیز شناخته شده است، نام فرمت نوری نسل جدید دیسك‌ها است و توسط سیزده كارخانه بزرگ تولید كامپیوتر به بازار عرضه شده است. این فرمت به منظور ذخیره‌سازی، بازنویسی مجدد و مرور مجدد داده‌های تلویزیونی با كیفیت بالا (HDTV) به بازار عرضه شده است. با استفاده از Blu-ray Disk می‌توان بیش از دو ساعت فرمت HDTV یا سیزده ساعت فرمت SDTV را روی دیسك 27 گیگا بایتی ذخیره كرد. همچنین به‌زودی دیسك‌هایی با ظرفیت 54 گیگا بایت به بازار عرضه خواهند شد.به گفته كارشناسان‌، دیسك‌های نوری موجود در بازار مانند DVD+RW/-RW , DVD-RAM , DVD+R/-R از تكنولوژی لیزر قرمز برای نوشتن و خواندن اطلاعات استفاده می‌كنند، در حالی‌كه در فرمت جدید از لیزر آبی استفاده شده است و به همین دلیل با عنوان Blu-ray شناخته می‌شوند. مزیت استفاده از لیزر آبی، طول موج 405 نانومتری آن است كه نسبت به لیزر قرمز (650 نانومتر) كوتاه‌تر بوده و توسط آن وضوح اشعه لیزر دقیق‌تر خواهد شد؛ در نتیجه اطلاعات ذخیره شده روی دیسك حجم كمتری را اشغال كرده و گنجایش دیسك افزایش می‌یابد. از دیگر مزایای Blu-ray، قابلیت تطبیق آن با تكنولوژی لیزر قرمز می‌باشد. با فراگیرتر شدن HDTV، تقاضای بازار مصرف برای برنامه ذخیره‌سازی HDTV افزایش خواهد یافت. طراحی Blu-ray با در نظر داشتن این نكته صورت گرفته تا انتقال اطلاعات مستقیما با فرمتMPEG-2 TS انجام گیرد. این فرمت در پخش دیجیتالی برنامه‌های تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای آخرین استانداردهای تلویزیون دیجیتالی است. انتقال اطلاعات با فرمت MPEG-2 TS این امكان را فراهم می‌آورد كه برنامه‌های پخش شده تلویزیونی با فرمت HDTV مستقیما و بدون هیچ‌گونه ویرایش یا كاهش كیفیت به دیسك منتقل شوند. از آنجا كه حجم داده‌های مورد نیاز HDTV زیاد است، سرعت انتقال اطلاعات باBlu-ray معادل 36 مگابایت در هر ثانیه (Mbps36) است.
با این سرعت، كیفیت تصاویر منتقل شده به‌خوبی حفظ می‌شود. علاوه بر آن با به‌كار گرفتن ویژگی‌های دستیابی تصادفی به اطلاعات دیسك نوری، می‌توان به‌طور همزمان تصاویر ویدئویی ذخیره شده روی دیسك را مشاهده و تصاویر دیگری را بر روی دیسك با كیفیت بالا ذخیره كرد. با معرفی این تكنولوژی به بازار انتظار می‌رود كه به‌زودی Blu-ray جای VCRها و تكنولوژی DVD را بگیرد و به استاندارد ذخیره سازی اطلاعات و تصاویر ویدئویی با كیفیت بالا در كامپیوترهای شخصی تبدیل شود.
بد نیست بدانید ذخیره كننده‌هایی كه از Blu-ray استفاده می‌كنند شامل،HP,Zenith , Sony , Sharp , Samsung , Pioneer , Philips , Panasonic , LG , JVC , Hitachi. هستند.


نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

علت های کاهش سرعت کامپیوتر و راه حل رفع مشکل آن ها 
موضوع: كامپيوتر و IT چهارشنبه 26 آبان1389 22:26
شاید تاکنون برای شما این سوال مطرح شده باشد که علت افت ناگهانی سرعت کامپیوتر و کند کار کردن آن چیست و برای بهبود و یا افزایش سرعت آن می بایست چه اقدام و یا اقداماتی را انجام داد ؟ پاسخ به سوال فوق متغیر بوده و ممکن است دلایل متعددی در این رابطه وجود داشته باشد . در برخی موارد ممکن است با رعایت برخی نکات ساده در خصوص نحوه نگهداری سیستم مشکل برطرف گردد و در موارد دیگر ممکن است مجبور به ارتقاء سیستم و یا تعویض قطعات مسئله دار گردیم . در ادامه به برخی نکات اولیه به منظور بهبود کارآئی سیستم اشاره می گردد .

● اجرای دقیق Scan disk :
وجود اشکال در فایل های ذخیره شده بر روی هارد دیسک ممکن است کاهش کارآئی سیستم و بروز اشکالات فیزیکی هارد دیسک را بدنبال داشته باشد . با اجرای برنامه Scan disk می توان تعداد زیادی از خطاهای موجود بر روی هارد دیسک را برطرف نمود . برنامه فوق بررسی لازم در خصوص وجود اشکالات فیزیکی بر روی هارد دیسک را نیز انجام خواهد داد . بخاطر داشته باشید که با توجه به ظرفیت هارد دیسک نصب شده بر روی کامپیوتر ، فرآیند بررسی وضعیت هارد دیسک می تواند مدت زمان زیادی بطول انجامد و نمی بایست در این فاصله عملیات خاصی را انجام داد .

● حذف فایل های موقت موجود بر روی هارد دیسک :
فایل های موقت به آندسته از فایل ها اطلاق می گردد که معمولا" پس از نصب یک برنامه همچنان بر روی هارد دیسک باقی می مانند و می توان بدون نگرانی اقدام به حذف آنان نمود .

● حذف اطلاعات موجود در Cache برنامه مرورگر :
فایل های cache شده ، به آندسته از فایل هائی اطلاق می گردد که در زمان استفاده از اینترنت بر روی سیستم شما باقی مانده و اغلب شامل تصاویری می باشند که به منظور نمایش صحیح صفحات وب ، برنامه مرورگر مجبور به دریافت آنان از اینترنت شده است .

● defrag نمودن فایل های موجود بر روی هارد دیسک :
defrag ، سازماندهی فایل های موجود بر روی هارد دیسک را بگونه ای انجام خواهد داد که امکان بازیابی آنان با سرعت بیشتری میسر می گردد .

● اجرای یک برنامه ویروس یاب :
اغلب ویروس های کامپیوتری درصد بالائی از منابع سیستم را استفاده می نمایند . همین موضوع می تواند کاهش کارآئی سیستم را بدنبال داشته باشد . برخی از ویروس ها حتی می توانند باعث از کارافتادن کامل سیستم گردند . به منظور برخورد موثر با ویروس های موجود همواره سعی نمائید که از یک برنامه آنتی ویروس بهنگام شده استفاده کرده و عملیات پویش به منظور یافتن ویروس را در فواصل زمانی خاصی تکرار نمائید .

● بررسی سیستم به منظور وجود Spyware :
تعداد زیادی از وب سایـت ها بدون آگاهی شما اقدام به نصب Spyware بر روی سیستم شما می نمایند . یک spyware می تواند صرفا" در حد و اندازه یک کوکی ساده باشد که وب سایت های ملاقات شده توسط شما را در خود ثبت می نماید و یا برنامه هائی باشند که امکان دستیابی سایر افراد به کامپیوتر شما را فراهم می نمایند . در این رابطه می توان از برنامه های متعدد Anti Spyware به منظور پویش و برخورد با این نوع برنامه ها استفاده نمود .

● غیرفعال نمودن برنامه های نصب شده غیرضروری :
یکی دیگر از دلایلی که می تواند کاهش سرعت کامپیوتر را بدنبال داشته باشد ، تعداد و تنوع برنامه هائی است که در زمان راه اندازی سیستم اجراء می گردند. در ویندوز XP می توان با استفاده از برنامه کاربردی MsConfig برنامه هائی را که در زمان راه انداری سیستم فعال می گردند مشاهده و در رابطه با آنان تعیین تکلیف نمود . با استفاده از برنامه MsConfig صرفا" می توان لیست برنامه هائی را که در زمان راه اندازی سیستم اجراء می گردند مشاهده نمود و نمی توان از این طریق آنان را حذف نمود . پیشنهاد می گردد که حتی المقدور از نصب برنامه های غیر ضروری بر روی کامپیوتر اجتناب گردد ، چراکه هر برنامه پس از نصب درصدی از منابع سیستم را استفاده خواهد کرد و بدیهی است که در اینچنین مواردی می بایست در انتظار کاهش کارآئی سیستم بود. بخاطر داشته باشید که برای حذف یک برنامه از روی کامپیوتر از برنامه هائی موسوم به Uninstall می بایست استفاده گردد . حذف فولدرهای حاوی برنامه به تنهائی در این رابطه کافی نبوده و اطلاعات مربوط به آنان همچنان در ریجستری باقی خواهد ماند .

● پاک کردن رجیستری :
ریجستری تنظیمات و اطلاعات مورد نیاز ویندوز و سایر برنامه های نصب شده را در خود نگهداری می نماید . من در قسمت ویندوز سایت میکرورایانه در این مورد قبلا هم توضیح نوشته ام که به موازات افزایش فرآیندهای نصب و یا Uninstall ممکن است اطلاعات غیرضروری متعددی در ریجستری باقی بماند . در چنین مواردی می توان برای حذف اطلاعات غیرضروری موجود در ریجستری از برنامه های کاربردی متعددی استفاده نمود .

ایجاد یک فایل Swap با ظرفیت ثابت :
هر یک از نسخه های ویندوز تابع یک رویکرد خاص برای Paging و فایل swap ذخیره شده بر روی هارد دیسک می باشند. پس از اشغال تمامی فضای حافظه اصلی از فایل swap به منظور ذخیره اطلاعات استفاده خواهد شد . اندازه فایل فوق ثابت نبوده و می تواند با توجه به شرایط موجود تغییر نماید . پس از استفاده از تمامی فضای حافظه و ظرفیت اختصاص یافته برای فایل swap ، ویندوز اقدام به افزایش ظرفیت آن می نماید . در صورت تحقق چنین شرایطی سرعت و کارآئی سیستم کاهش پیدا خواهد کرد . برای مشخص نمودن ظرفیت فایل swap می توان از گزینه System موجود در control panel استفاده نمود ( System |Advanced | Performance Settings | Advanced | Virtual memory ) . مثلا" می توان حداقل و حداکثر ظرفیت فایل swap را مشابه و معادل سیصد مگابایت در نظر گرفت .

● بهنگام نمودن درایورهای سیستم :
پیشنهاد می گردد همواره درایورهای مربوط به کارت ویدئو و کنترل کننده IDE بهنگام شده و از جدیدترین درایورهای ارائه شده مرتبط با آنان استفاده گردد .

● استفاده از حافظه RAM بیشتر و هارد درایوهائی با ۷۲۰۰ دور در دقیقه ( RPM ) :
حافظه اصلی و هارد درایو دو قطعه اصلی در کامپیوتر می باشند که نسبت به پردازنده دارای سرعت بمراتب کمتری می باشند . افزایش حافظه RAM می تواند اثرات مثبتی را در ارتباط با سرعت اجرای برنامه های کامپیوتری بدنبال داشته باشد . سعی گردد از هارد درایوهائی استفاده گردد که RPM ( دور در دقیقه ) بالائی داشته باشند ( نظیر ۷۲۰۰ دور در دقیقه ) .

● تبدیل سیستم فایل :
در صورتی که بر روی سیستم شما ویندوز ۹۵ نصب شده است ، ویندوز از سیستم فایل FAT ۱۶ استفاده می نماید . در صورت تبدیل سیستم فایل فوق به FAT ۳۲ ، سرعت سیستم افزایش نخواهد یافت ولی حجم و تعداد فایل هائی را که می توان بر روی هارد دیسک ذخیره نمود ، افزایش می یابد . در صورت استفاده از ویندوز XP و یا ۲۰۰۰ ، ارتقاء FAT۱۶/۳۲ به NTFS بهبود کارآئی و امنیت سیستم را بدنبال خواهد داشت . توجه داشته باشید که پس از تبدیل سیستم فایل ، امکان برگشت به وضعیت قبلی وجود نخواهد داشت. نسخه های ویندوز ۹۵ ، ۹۸ ، SE و ME قادر به خواندن اطلاعات از سیستم فایل NTFS نمی باشند . بنابراین در صورتی که قصد استفاده از سیستم به صورت dual-booting ( نصب بیش از یک سیستم عامل و انتخاب یکی از آنان در زمان راه اندازی سیستم ) را داشته باشید و یا تمایل به اشتراک درایوهای موجود بین چندین سیستم عامل را دارید ، بهتر است که از FAT۳۲ استفاده نمائید .
در صورتی که تمامی موارد اشاره شده منجر به حل مشکل کاهش سرعت نگردد ، می توان هارد دیسک را مجددا" فرمت و اقدام به نصب سیستم عامل و سایر نرم افزارهای دلخواه نمود و یا در صورت ضرورت سخت افزار سیستم را ارتقاء داد.

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

AAA 
موضوع: كامپيوتر و IT چهارشنبه 26 آبان1389 22:24
 که مخفف Authentication, Authorization and Accounting است سه محور اصلی در کنترل دسترسی در شبکه هستند که در این بخش در مورد هریک از آنها به طور مجزا و مختصر صحبت می‌شود. ابتدا تعریفی از هریک از این مفاهیم ارائه می‌دهیم.

۱-۱ - مفهوم Authentication

به معنای وارسی عناصر شناسایی ارائه شده از سوی کاربر،‌ تجهیزات یا نرم‌افزارهایی است که تقاضای استفاده و دسترسی به منابع شبکه را دارند. عناصر شناسایی در ابتدایی‌ترین و معمول‌ترین حالت شامل نام کاربری و کلمه عبور می‌باشند. در صورت نیاز به بالاتر بودن پیچیدگی فرایند کنترل و وارسی هویت، می‌توان با اضافه نمودن عناصر شناسایی به این مهم دست یافت. بدیهی‌ است که با اضافه نمودن فاکتورها و عناصر شناسایی، نوع خادم مورد استفاده، پایگاه‌های داده‌ای مورد نظر و در بسیاری از موارد پروتکل‌ها و استانداردها نیز باید مطابق با تغییرات اعمال شده در نظر گرفته شوند تا یکسانی در ارائه خدمات در کل شبکه حفظ شود.

پس از ارائه عناصر شناسایی از سوی متقاضی، سیستم کد کاربری و کلمه عبور را با بانک اطلاعاتی مختص کدهای شناسایی کاربری مقایسه کرده و پذیرش یا عدم پذیرش دسترسی به منابع را صادر می‌کند.

عمل Authentication، در طراحی‌ شبکه‌هایی با حجم کم و متوسط عموماً توسط تجهیزات مسیریابی و یا دیوارهای آتش انجام می‌گیرد. علت استفاده از این روش مجتمع سازی و ساده سازی پیاده‌سازی عمل Authentication است. با استفاده از امکانات موجود نیاز به استقرار یک خادم مجزا برای صدور پذیرش هویت متقاضیان دسترسی مرتفع می‌گردد.

از سوی دیگر در شبکه‌های با حجم و پیچیدگی نسبتاً بالا،‌ عموماً با توجه به پردازش بالای مختص عمل Authentication، خادمی بصورت مستقل و مجزا به این امر اختصاص می‌یابد. در این روش از استانداردها و پروتکل‌های مختلفی همچون TACACS+ و RADIUS استفاده می‌گردد.

۱-۲ - فعال نمودن Authentication

فعال نمودن Authentication بر روی تجهیزات مورد استفاده در شبکه عملی است که عموماً در چهار مرحله انجام می‌شود :

الف - فعال نمودن AAA بر روی سخت‌افزارهای مورد نظر

ب - ایجاد پایگاه‌ داده‌ای از کدهای کاربری کاربران یا تجهیزات شبکه به همراه کلمه‌های عبور. همانگونه که ذکر شد، این پایگاه می‌تواند در داخل تجهیزات مورد استفاده در شبکه‌های با حجم کم پیاده‌سازی شود. در شبکه‌های با حجم نسبتاً بالا که در آنها نیاز به استفاده از خادمی مختص عمل Authentication احساس می‌شود، تجهیزات فعال شبکه به گونه‌ای پیکربندی می‌شوند که عمل Authentication را با استفاده از پایگاه‌های داده‌ای مستقر بر روی خادم‌های مختص این فرایند،‌ انجام دهند.

ج – ایجاد فهرست(های) روش انجام عمل Authentication. این فهرست‌ها به تعیین روش‌ مورد نظر برای عمل Authentication اخصاص دارند.

د – اعمال فهرست(های) روش ساخته شده ار مرحله قبل.

در هر شبکه، در صورت نیاز به عمل Authentication، این چهار مرحله بر روی تمامی تجهیزاتی که در عمل AAA نقش دارند اجرا می‌شوند.
۲-۱ - مفهوم Authorization

Authorization فرایندی است که طی آن به کاربران و یا تجهیزات متقاضی دسترسی به منابع، امکان استفاده از منبع یا منابع مستقر بر روی شبکه داده می‌شود. به بیان دیگر این عمل برای مدیران شبکه امکان تعیین نوع دسترسی به هریک از منابع شبکه، برای تک تک متقاضیان دسترسی و یا گروهی از آنها، را فراهم می‌کند.

از سوی دیگر،‌ عمل امکان اختصاص آدرس‌های شناخته شده و از پیش تعیین شده به کاربران یا تجهیزات، همچون متقاضیانی که با استفاده از پروتکل PPP به شبکه متصل می‌شوند،‌ را می‌دهد. این عمل متقاضی را ملزم به استفاده از نوع خاصی ار استانداردها یا پیکربندی‌های ارتباطی مورد نظر مدیر شبکه می‌کند.

زمانی که Authorization بر روی شبکه فعال شده باشد، خادم شبکه‌ای که مسئولیت Authorization را بر عهده دارد اطلاعات کاربر را از روی پایگاه داده کاربرها استخراج می‌کند. این پایگاه داده می‌تواند بر روی خادم محلی بوده و یا بر روی پایگاهی مجزا قرار داشته باشد.

پس از استخراج این اطلاعات، وضعیت دسترسی مورد قبول مدیریت با تقاضای کاربر قیاس گردیده و تایید یا عدم تایید اجازه استفاده از سرویس یا منبع مورد نظر متقاضی صادر می‌شود.

۲-۲ – برقراری Authorization

برقراری و فعال نمودن Authorization عملی مشابه فعال نمودن Authentication است. برای برقراری و فعال نمودن Authorization، Authentication باید فعال شده باشد. به عبارت دیگر کلیه مراحل را می‌توان به شکل زیرخلاصه نمود:

الف - فعال نمودن Authentication بر روی سخت‌افزارهای مورد نظر. همانگونه که ذکر شد اولین مرحله از چهار مرحله فعال‌سازی این فرایند، فعال‌ سازی AAA بر روی تجهیزات است.

ب – ایجاد فهرست(های) روش انجام عمل Authorization. این فهرست‌ها علاوه بر تعیین روش‌ مورد نظر برای عمل Authorization، مبین سرویس مورد نظر برای عمل Authorization نیز می‌باشند.

ج – اعمال فهرست(های) روش ساخته شده ار مرحله قبل.
 
۳-۱ – مفهوم Accounting

Accounting آخرین بخش از فرایند جمعی AAA است. طی این فرایند، گزارشی از عملکرد کاربران یا سخت‌افزارهایی که هویت آنها طی اعمال Authentication و Authorization تایید شده است، توسط خادم AAA تهیه می‌شود. این عمل می‌تواند با استفاده از خادم های خارجی که اس پروتکل‌ها و استانداردهایی چون TACACS+ و RADIUS استفاده می‌کنند انجام گیرد.

به بیان دیگر،‌ این عمل قدمی فراتر از دو مرحله پیشین برداشته،‌ و پیگیری بعدی، پس از احراز هویت را انجام می‌دهد. پیام‌های Accounting به شکل رکورد،‌ میان تجهیزاتی که از طریق آنها دسترسی متقاضی درخواست شده و پایگاه‌های داده‌ای از قبیل TACACS+ یا RADIUS، تبادل می‌گردد.

۳-۲ – فعال سازی Accounting

فرایند فعال سازی Accounting مشابه Authorization است که مهم‌ترین مراحل شامل ایجاد فهرست‌های روش Accounting و اعمال آنهاست.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

نکتات مهم و قابل توجه برای یک برنامه نویس تازه کار 
موضوع: كامپيوتر و IT چهارشنبه 26 آبان1389 22:20
برای یک برنامه نویس تازه کار فراگیری نکات مهم زیر سرلوحه شروع کارها باید باشد:

1- پیاده کردن مفاهیم اصلی و بنیادی:
تشخیص این که پشت سر تقریبا همه زبان های برنامه نویسی یک منطق یکسان قرار گرفته خیلی مهمه. بنابراین فراگرفتن مباحث متغیرها، حلقه ها و توابع ، مقدم تر خواهند بود. همان طور که Kyle Neath توضیح داده است، یادگیری زبان های گوناگون مشابه یادگیری ترجمه یک لهجه جدید است. مثل ترجه یک لهجه جدید، فقط یکبار نیاز خواهیم داشت که اصول زبان های برنامه نویسی را بدانیم. بهترین راه برای آموختن این مهارت های اصولی اینست که قبل از اینکه به قواعد دستوری برسید بر روی مفاهیم بنیادی موجود در آموزش های برنامه نویسی تمرکز کنید.

2- یک کتاب خوب بخرید:
یافتن یک کتاب خوب که بتواند شما را از میان یکسری مراحل تدریجی و گام به گام جلو ببرد، اهمیت زیادی دارد. سعی کنید با یک کتاب “برای مبتدی یا تازه کار” شروع کنید چرا که این ها معمولا فرض را بر این می گیرند که شما دست کم، اندکی با محتوایی که در پیش رو دارید آشنا هستید. همچنین دقت کنید یک جفت از این جلدهای مقدمه ای مشتمل بر بخش های مهم کتاب را که نویسندگان این نوع از کتاب ها اغلب به اجبار برای کاهش حجم کتاب آماده می کنند، انتخاب کنید. چرا که ممکن است به عناوین مهمی در یک کتاب برخورد کنید که به طور کامل و دست نخورده به جلد دیگر رفته است. بعلاوه اینکه دوباره خوانی این مفاهیم اصلی همیشه مفید است.

3- با تمرین کردن یاد بگیرید:
این شاید مهمترین نکته باشد چرا که تمرین کردن در عمل، درک واقعی مفاهیم و قواعد را تضمین می کند. در حالی که در غیر اینصورت فقط می توان تشخصی داد که چه اتفاق افتاده است. در حقیقت بین نوشتن کدها و گفتن به خودتان که این آن چیزی است که من می خواستم انجام دهم تفاوت زیادی وجود دارد. در قسمت انتهایی بیشتر کتاب ها بخش تمرینات بی دلیل نیامده است. مواجه شدن با یک مشکل یا مسئله به شما کمک می کند تا چگونگی رویکرد آتی برنامه ها را تجربه کنید.

4- استفاده از شیوه های قدیمی و منسوخ:
زمانیکه شما در ابتدای فراگرفتن زبان برنامه نویسی هستید، غرق در تفکر شدن با قواعد نسبتا کم و ساده، آسان است. چرا که مشکلات مفهومی، یادآوری آنچه راکه در رسیدن به آن تلاش کرده اید دشوار می کند. با طرح ریزی کلی توابع و طرح نهایی برنامه ها بر روی کاغذ (یا تجهیزات مشابه الکترونیکی)، به سرعت می توانید بخاطر بیاورید که برای رسیدن به چه مقصودی تلاش کرده اید.

5- مشارکت در تالارهای گفتگو :
بخش بزرگی از فراگیری یک زبان برنامه نویسی جدید، ملحق شدن به تالارهای گفتگو است. چرا که یک تالار گفتگو به منزله یک همکار است. Forum ها (اجتماعات اینترنتی) و mailing list ها (لیست کاربرانی که ایمیلی را با یک موضوع مشخص ازیک منبع دریافت می کنند) شما را با افراد ماهر آشنا می کنند، از اینرو می توانید آنچه نیاز دارید مطرح کنید.
کتاب ها برای آماده کردن شما مناسب هستند اما خیلی اوقات با مشکلاتی به ظاهر برطرف نشدنی برخورد خواهید کرد. گاه گاهی شبیه این موارد تمرینات عملی یک برنامه نویس باتجربه ضروری است، نه فقط برای اینکه مشکلتان حل شود بلکه برای اینکه بدانید چگونه مشکلتان حل شد.

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

دات نت فریم ورک framework چیست؟ 
موضوع: كامپيوتر و IT چهارشنبه 26 آبان1389 22:18
وقتی شما برنامه ایی را نصب می کنید علاوه بر فایلهای اصلی برنامه که در program files نصب می شوند تعدادی فایل هم در شاخه ویندوز نصب می شود . این فایلها همان درایو های مورد نیاز ویندوز برای اجرای برنامه شما هستند که توسط برنامه نویس برنامه نوشته نمی شوند بلکه آنها قبلا تعریف شده اند و برنامه نویس از قابلیت های آنها در در برنامه خود استفاده می کند.
پس برای اینکه برنامه شما کار کند باید آن فایلها به ویندوز شما اضافه شوند . فریم ورک framework مجموعه ای از فایلهای مورد نیاز سیستم عامل (شامل فایلهای dll و رجیستری و واسطه های استاندارد ارتباط برنامه ها با یکدیگر ) است که برای اجرای برنامه های نوشته شده تحت دات نت ضروری می باشد ( توجه : برای برنامه های تحت جاوا نیز نیاز به نصب java virtual machine ) دارید. چون دات نت می خواهد از فلسفه سادگی "keep it simple " پشتیبانی کند به همین دلیل اساس کار نصب بر نامه ها : installation only-copy می باشد. یعنی دیگر نیاز ی به پکیچ کردن بر نامه ها تو سط برنامه نویس و نصب توسط کاربر نیست . بلکه تمامی فایل های کتابخانه ای مورد نیاز را فریم ورک تأمین میکند و برنامه ها با روش فقط کپی در ویندوز کار میکند .
clr به بر نامه نویسان چه کمکی می کند ؟ برنامه نویسان زبان vb دیگر محدود به محیط سیستمی ویندوز نیستند و می توانند بر نامه سازان زبان ++C/C برنامه خود را روی سیستم های دیگر که فریم ورک دارند نیز ببینند و همچنین بخاطر قابلیت های چند زبانه بودن محیط دات نت بر نامه نویسان c و vb براحتی کد های نوشته شده توسط دیگری را درک کنند.


نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

چرا حروف روی کیبورد به صورت الفبایی چیده نشدند ؟ 
موضوع: كامپيوتر و IT یکشنبه 23 آبان1389 23:45
بعضی چیزها اینقدر دیگه وارد زندگی ما شدن که ما دیگه به عجیب و غریب بودنشون عادت کردیم، در حالی که به این سادگی هم که ما فکر میکنیم نیست. مثلا به کپی و پست کردن فکر کنید، تو زندگی واقعی اصلا امکان اینکه مثلا موبایلتون رو هم تو کیفتون کپی کنید، هم تو جیبتون و هم رو میز کامپیوترتون امکان نداره و حتی شاید خنده دار به نظر بیاد ولی ببینید کپی، پست کردن چقدر واسه ما کاربرد داره در حالی که ما اونو یه عمل ساده میدونیم!
یکی دیگه از چیزهایی که بهش عادت کردیم بدون اینکه بدونیم چرا اینجوریه، ساختار چیده شدنه حروف روی کیبورده. تا حالا فکر کردین که چرا حروف روی دکمه های کیبورد به صورت الفباییشون نیستن و به قولی به صورت QWERTY هستن ؟
این طرز قرار گیری حروف توسط فردی به اسم کریستوفر شولز (Christopher Sholes) ابداع شده. کریستوفر شولز که به عنوان پدر ماشین تحریر شناخته میشه، فردیه که اولین ماشین تایپ مدرن رو اختراع کرد. اولین ماشین تایپ بر اساس حروف الفبا ساخته شده بود و هنگامی که یه دکمه فشرده میشد، توسط یه میله ی آهنی به جوهر آغشته، اثری بر روی کاغذ ایجاد میشد. ولی اگر تایپیست با سرعت زیاد تایپ میکرد بعضی مواقع این میله های آهنی به هم گیر میکردن و باعث از کار افتادن دستگاه تایپ میشد. برای همین شولز برای اینکه بتونه از درگیر شدن این میله ها با هم جلوگیری کنه و در واقع بتونه تاخیری تو کار تایپیست برای پیدا کردن حروف ایجاد کنه، 6 سال وقت گذاشت تا بتونه بهینه ترین حالت چینش حروف رو برای جلوگیری از گیر کردن میله های رابط در سال 1878 پیدا کنه.

سپس همین سیستم QWERTY وارد کامپیوترهای معمولی شد، چون احتمالا هزینه ی آموزش مجدد تایپیست ها زیاد میشد و مردم عادی نیز به این چینش عادت کرده بودن.
البته QWERTY تنها سیستم موجود برای چینش کیبورد نیست. سیستم های دیگه ای نظیر Dvorak و Colemak هم وجود داره.
سیستم Dvorak در سال 1936 توسط فردی به همین اسم طراحی شد. هدف وی از طراحی افزایش سرعت تایپ با نزدیک هم آوردن حروفی بود که بیشترین کاربرد را توی زبان انگلیسی داشتن. به طوری که حدود 70 درصد متن تایپی توسط ردیف وسطی انجام میشه در نتیجه اتگشتان مسافت کمتری رو طی میکنن و این باعث افزایش سرعت تایپ میشه. اگه علاقه دارید که این سیستم تایپ رو امتحان کنید میتونید با رفتن به قسمت تنظیمات زبان و Layout، چینش Dvorak رو اضافه کنید و همچنین از این آموزش برای حرفه ای شدن استفاده کنید !

سیستم Colemak هم با مبنا قرار دادن سیستم QWERTY و تعویض تعدادی از حروف سعی در کارآمد تر کردن تایپ با افزایش حروف اصلی در خط وسط داشت. نحوه ی چینش این سیستم رو میتونید در اینجا ببینید.
ضمنا میدونستین بزرگترین کلمه ای که میشه تنها با استفاده از حروف یک ردیف کیبورد نوشت کلمه Type Writer یا همون ماشین تحریره !


نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

لطیفه ای که کل جهان نت رامتحیرساخت 
موضوع: سرگرمي یکشنبه 23 آبان1389 23:43
چندی پیش جوکی به زبان انگلیسی در دنیای نت زاده شد! که نکات ارزشمندی را در خصوص سیاست های رسانه های امریکا در برداشت ترجمه ی فارسی جوک به شکل زیر است:


مردی دارد در پارک مرکزی شهر نیویورک قدم میزند که ناگهان میبیند سگی به دختر بچه ای حمله کرده است مرد به طرف انها میدود و با سگ درگیر میشود .
سرانجام سگ را میکشد و زندگی دختربچه ای را نجات میدهد پلیسی که صحنه را دیده بود به سمت انها می اید و میگوید :تو یک قهرمانی فردا در روزنامه ها می نویسند:
یک نیویورکی شجاع جان دختر بچه ای را نجات داد
اما ان مرد می گوید: من نیوریورکی نیستم
:پس روزنامه های صبح می نویسند
.امریکایی شجاع جان دختر بچه ای را نجات داد
ان مرد دوباره میگوید: من امریکایی نیستم
از او میپرسند :خب پس تو کجایی هستی
<من ایرانی هستم >
:فردای ان روز روزنامه ها این طور می نویسند
یک تند روی مسلمان سگ بی گناه امریکایی را کشته است.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

41 نفری که اینترنت را دگرگون کردند 
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 21 آبان1389 1:7
سلام به همه ی دوستانی که از این وبلاگ دیدن می کنن. اینم یک مطلب بسیار جالب و دیدنی از اینترنت

41 نفری که اینترنت را دگرگون کردند.


ادامه مطلب

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

اینترنت ماهواره ای 
موضوع: كامپيوتر و IT سه شنبه 18 آبان1389 23:11
ماهواره فقط مقدار مشخصی پهنای باند دارد که ممکن است آن را بین متقاضیان تقسیم کند. منتها سامانه ‏های ماهواره‏ای دوسره، که برای مخابره‏ زمین به هوا به مودم آنالوگ نیاز ندارند، پهنای باند بسیار عریضتری دارند- پهنایی به وسعت ?/? مگابیت در ثانیه از هوا به زمین؛ و ??? کیلوبیت در ثانیه از زمین به هوا.

تقسیم بندی اینترنت ماهواره‏ای:

سه نوع اینترنت ماهواره ای وجود دارد:

۱- اینترنت آفلاین :

در سراسر دنیا، افراد مختلف از اینترنت ماهواره ای آنلاین استفاده می کنند و در حال دانلود فایلهای مختلف اند و ماهواره برای آنها فایلها را ارسال می کند تا دریافت کنند. در این روش، شما هم می توانید از فرصت استفاده کنید و فایلهایی را که آنها دریافت می کنند دریافت کنید . برای این کار، شما به سخت افزار اینترنت آنلاین یکطرفه احتیاج دارید و برای دانلود هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید.

2- اینترنت یکطرفه :

این روش به این علت یکطرفه نامیده می شود که شما از راه دیش خود فقط دریافت اطلاعات دارید و ارسال اطلاعات شما از راه خط تلفن یا adsl یا ... انجام می شود. در این روش، علاوه بر خرید تجهیزات اینترنت یکطرفه، شما باید ماهیانه هزینه ای به شرکت تهیه کننده اینترنت ماهواره ای بپردازید که بسته به نوع خدمات درخواستی شما این هزینه ها متغیر است.

3- اینترنت دوطرفه :


در این نوع اینترنت ماهواره ای، دریافت و ارسال اطلاعات از راه دیش انجام می شود؛ به این صورت که اطلاعات شما از راه LNB مخصوص دریافت می شود و از راه دستگاهی به نام Transmiter به ماهواره ارسال می شود. در این روش، قیمت تجهیزات سخت افزاری و نیز هزینه های ماهیانه نسبت به روش اول بسیار گرانتر است.

سخت افزار لازم برای اینترنت ماهواره ای:

نوع اول و دوم سخت افزار دقیقا مشابهی دارند؛ تنها تفاوت آنها در نرم افزار است که در پایان این مقاله به آن می پردازیم.

DVB Cart:


کارت dvb یا اصطلاح عامیانه آن کارت رسیور کارتی است که روی اسلات PCI مانند کارت مودم یا کارت گرافیک و ... در رایانه شما نصب می شود . این کارت دارای ورودی فیش «ال ان بی» است که از راه کابل معمولی رسیور به LNB نصب شده روی DISH می رود.

آنتن یا دیش:


شما می توانید از دیشهای معمولی برای این کار استفاده کنید. حداقل اندازه دیش شما باید 90 باشد؛ چون اندازه های کوچکتر شما را با مشکل مواجه می کند . پیشنهاد ما استفاده از دیش 120 است که اگر به طور دقیق جهتیابی شود، سیگنال قوی به شما خواهد داد و در سرعت دانلود شما تأثیر بسزایی دارد. البته منظور ما از دیش دیش معمولی است . دیش اگر استاندارد طراحی شود، حتی با سایز 40، می توانید سیگنال سایز 120 را دریافت کنید.

ال ان بی ( LNB):

ال ان بی شما همان ال ان بی معمولی گیرنده های خانگی است؛ فقط پیشنهاد می کنیم که از ال ان بی خوبی استفاده کنید تا بهترین کیفیت و سرعت را داشته باشید و نیز کابلی که استفاده می کنید کابل خوبی باشد. فیشها را در دو سر آن متصل کنید و قبل از اتصال محل را با سوهان بسایید تا بهترین اتصال را پیدا کند. روی آن چسب بزنید و لاستیک مخصوص ضد باران را روی آن قرار دهید. نتیجه همه این کارها داشتن کیفیت بالاست. سخت افزار اینترنت ماهواره ای دوطرفه سخت افزاری پیچیده است.
 نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

فرهنگ لغت ایرانی (طنز) 
موضوع: سرگرمي سه شنبه 11 آبان1389 0:59
قبولی در دانشگاه: نتیجه‌ای است که در کمال عدالت و انصاف، هیچ ربطی به رتبه‌ی کسب کرده‌تان ندارد
بیمه‌ی عمر: قراردادی که شما را در تمام عمر فقیر نگه داشته تا شما پولدار مرده و مراسم کفن و دفنتان آبرومندانه برگزار شود
سریال: فیلمی‌ست چند قسمتی، که روش مصرف مواد مخدر و آخرین شیوه‌های دزدی را به شما آموزش می‌دهد
تلفن همراه:
وسیله‌ای سه‌کاره جهت کلاس گذاشتن، آهنگ گوش کردن و نهایتا‍ عکس گرفتن است
مترو: سونای بخار متحرک
عذرخواهی: در ایران دمده شده و بجای آن از توجیه استفاده می‌شود
آثار باستانی: خرابه‌هایی که هرچه زودتر باید نابود شوند چون خیلی جا گرفته‌اند
خودپرداز: دستگاهی‌ست که همیشه‌ی خدا باید برای رسیدن به آن در صف ایستاد و اگر صفی در کار نباشد ۹۹٫۹۹ درصد خراب است
اداره: محلی که شما بعد از تنش‌ها و جدل‌های منزل در آنجا استراحت می‌کنید
مجرم: فردی که هیچ فرقی با سایر افراد ندارد و تنها تفاوتش در این است که توانسته‌اند او را دستگیر کنند
گارانتی: یک اسم زیبا و خوش تلفظ
تحقیق: کپی-پیست کردن مقالات اینترنتی
شب امتحان: حکم بین دو نیمه در فوتبال ایران در زمان مربی‌گری مایلی‌کهن را دارد و فقط باید توکل کرد به خدا و دعا خواند
شناسنامه یا کارت ملی: دفترچه و کارتی که یکی بدون دیگری فاقد ارزش بوده و حتما جفتش لازم است
بزرگراه: نوعی پیست رالی به همراه یادگیری آپ تو دیت‌ترین فحش‌های باناموسی و بدون آن!
رئیس: فردی که وقتی شما دیر به سر کار می‌روید خیلی زود می‌آید و زمانی که شما زود به اداره می‌روید یا دیر می‌آید و یا مرخصی است
ایرانسل: خط تلفنی است جهت مزاحمت و سر به سر گذاشتن دوست و آشنا
از پذیرفتن خانم‌های بد حجاب معذوریم: تابلویی که در همه‌جا نصب شده، جهت کرکر خنده و عوض کردن روحیه‌ی مردم
سطل آشغال: وسیله‌یی‌ست موجود در خیابان‌ها جهت ریختن زباله در اطراف آنها
مدرک تحصیلی: کاغذی مستطیل شکل، در ابعاد مختلف که بسته به مقطع، قیمتش فرق می‌کند
حراج: اصطلاحی‌ست که در آن به قیمت اصلی کالا درصدی اضافه کرده و با ماژیک قرمز روی آن خط زده و قیمت اصلی کالا را در زیرش درج می‌کنند.
و غیره (و …): نشانه‌ای برای باوراندن این مطلب که شما بیش از آنچه تصور می‌کنید، می‌دانید

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

SATA و IDE چه هستند؟ 
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 30 مهر1389 0:51
تکنولوژی دیسک سخت ( HARD DRIVE ) بر پایه پروسس موازی اطلاعات عمل می کنند و بدین معناست که اطلاعات به صورت بسته هایی به روشهاهی مختلف ( رندوم ) به باس اطلاعاتی فرستاده می شوند. اطلاعات از دیسک سخت در فاصله های زمانی کاملاً تصادفی می آیند و وارد باس اطلاعاتی شده و در نهایت به سمت مقصد نهایی می رود. IDE مخفف Integrated Drive Electronics می باشد همینطور که می دانید رابط IDE گاهی با عنوان ATA شناخته می شود که مخفف AT Attachment است.این تکنولوژی از سال ۱۹۹۰ به عنوان استاندارد کامپیوترهای شخصی (PC ) برای هارد دیسک ها بوده است و این زمانی بود که تکنولوژی مذکور جای درایوهای ESDI و MFM را گرفت یعنی زمانی که هارد دیسک ها به طور متوسط حجمی معادل ۲۰۰ مگا بایت داشتند. در سال ۱۹۹۰ اولین هارد دیسک یک گیگا بایتی وارد بازار شد و قیمتی برابر ۲۰۰ دلار در بازار آمریکا داشت. از آن پس تا کنون IDE تکنولوژی مورد استفاده بوده زیرا هارد دیسکها را با قیمت پایین در اختیار مصرف کننده قرار می داد، جای کمتری می گرفت و سرعت مناسبی داشت.
همتای IDE در آن زمان SCSI ( که مخفف Small Computer System Interface است) بود. SCSIکمی از IDE سریعتر است اما بسیار گرانتر است. به علاوه احتیاج به خرید یک ادپتر SCSI که ارزان هم نیست احتیاج دارید. به عبارت دیگر IDE بازار هارد دیسکهای کامپیوتر های شخصی را در انحصار خود گرفت. آنطر که به نظر می رسد کارخانه های معتبر حداقل یک تا دو سال دیگر به تولید هارد دیسکهای با تکنولوژی IDE ادامه دهند.هارد دیسکهای IDE از کابلهای ریبون پهنی استفاده می کنند که در داخل کامپیوتر بسیار به چشم می آیند و مرتب کردن این کابلها در داخل کامپیوتر خود هنری است.تکنولوژی هارد دیسک های ساتا ( SATA ) بر اساس پردازش اطلاعات متوالی ( سریال ) است. یعنی انتقال اطلاعات از هارد دیسک به باس دیتا و در جهت عکس به طور منظم و در دورهای زمانی مشخص انجام می گیرد.

هارد دیسکهای ساتا از کابلهای ریبون با پهنای کمتر استفاده می کنند که برای کسانی که آنرا اسمبل می کنند باعث بسی خوشبختی است. این کابلهای نازک دارای کانکتورهای بست داری هستند که کار کردن با آنها را ساده تر می کند.

هارد دیسکهای ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط ۱۵۰Mb بر ثانیه انتقال می دهند. اما مقاله های زیادی روی اینترنت در مورد هارد دیسکهای با سرعت ۳Gb در ثانیه خواهید یافت.

 بیایید این دو را در عمل با یکدیگر مقایسه کنیم و ببینیم چرا صنعت در آینده تکنولوژی SATA را بر خواهد گزید.تا کنون در مقایسه دو هارد دیسک به قیمت هم توجه داشتیم اما حالا بدون در نظر گرفتن قیمت و تکنولوژی مرسوم کارایی را بررسی می کنیم.آزمایش از این قرار بود. یک کامپیوتر قدیمی را به یک هارد SATA مجهز کردیم. و بعد از آن دو کامپیوتر امروزی ( پنتیوم ۴ ) با سرعت متعارف را با هارد دیسک هایIDE برای مقایسه انتخاب کردیم. آزمایش ها و نتایج به قرار زیر بودند.

آزمایش ۱

آین آزمایش یک انتقال فایل معمولی بود. برای اینکه در هر سه کامپیوتر انتقال اطلاعات کاملاً مشابه باشد در ویندوز XP شاخه :

c:\windows\system32

انتخاب شد در یک سیستم که در آن ویندوز XP اجرا می شود این شاخه در حدود ۳۳۰ مگابایت حجم دارد. و حدود ۲۰۰۰ فایل در آن وجود دارد. یک فولدر جدیر در درایو C (پارتیشن C ) از هارد دیسک ایجاد شد سپس در DOS فرمان

copy>cwindows> system32>*.*

اجرا شد که همانطور که می دانید این دستور همه فایلهای داخل شاخه system32 را در فولدر جدید کپی می کند و نتایج جالب بدست آمده آز این قرار بود:

کامپیوتر و نوع هارد دیسک زمان انتقال اطلاعات

سیستم جدید اول همراه با IDE 127 ثانیه

سیستم جدید دوم همراه با IDE 151 ثانیه

سیستم قدیمی همراه با SATA 44 ثانیه

آزمایش ۲

دومین آزمایش زمان بوت شدن است که زمانهایی که مربوط به سخت افزار است حذف شده است. یعنی از لحظه ای که تصویر آغازین ویندوز به نمایش در می آید تا لحظه ای که دسک تاپ کامپیوتر به حالت عادی در می آید زمان اندازه گرفته شد نتایج به قرار زیر است

کامپیوتر و نوع هارد دیسک زمان بوت

سیستم جدید اول همراه با IDE 28 ثانیه

سیستم جدید دوم همراه با IDE 28 ثانیه

سیستم قدیمی همراه با SATA 17 ثانیه

توجه: در این تستها به کارخانه سازنده دیسکها اشاره نشده است مطمئناً با در نظر گرفتن این فاکتور تغییر خواهد کرد ولی هر دو مدل IDE و SATA از هارد دیسک ساخت یک کارخانه استفاده شده است.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

چگونه می توان مکان اصلی ازسال کننده ایمیل را پیدا کرد ؟  
موضوع: كامپيوتر و IT جمعه 30 مهر1389 0:42
برای انجام این کار ابتدا باید IP ارسال کننده ایمیل را بدست بیاورید که نحوه بدست آوردن IP در میل یاهو GMail را به طور جداگانه در زیر نوشته شده است :

بدست اوردن IP ارسال کننده ایمیل در یاهو (Mail Beta ) : بعد از ورود به حساب خود در یاهو بروی یکی از نامه های ارسالی دوبار کلیک کنید تا نامه مورد نظر در پایین صفحه نمایش داده شود . بعد از باز شدن نامه ارسالی در بالای نامه ( مطابق تصویز زیر ) بروی عبارت Compact Header ( یا Standard Header ) کلیک کنید و از منوی حاصل بروی عبارت Full Header کلیک کنید .
بعد از کلیک بروی عبارت Full Header صفحه ای جدید مطابق تصویر زیر برای شما باز می شود . در این صفحه به دنبال عبارت Received: from بگردید . البته در این صفحه ممکن است عبارت Received: from جند بار تکرار شده باشد که ما آن Received: from را می خواهیم که در بالای آن آدرس ارسال کننده ایمیل درج شده است . بعد از پیدا کردن Received: from مورد نظر در مقابل این عبارت شما به راحتی می توانید IP ارسال کننده ایمیل را بدست بیاورید که البته در تصویر زیر به طور واضح این مطلب را شرح داده ام .

بدست اوردن IP ارسال کننده ایمیل در GMail : بعد از ورود به حساب خود در GMail بروی یکی از نامه های ارسالی دوبار کلیک کنید تا نامه مورد نظر باز شود . در بالای نامه دکمه ای با نام Reply وجود دارد . بروی آن کلیک کنید و از منوی حاصل عبارت Show Original را انتخاب کنید . اینک مشابه میل یاهو که بروی عبارت Full Header کلیک کردید در GMail نیز صفحه ای باز می شود که در این صفحه نیز باید به دنبال عبارت Received: from بگردید که نکاتی که در مورد پیدا کردن Received: from صحیح در یاهو گفتم در GMail نیز صادق می باشد .

بدست آوردن محل ارسال کننده ایمیل از طریق IP : بعد از اینکه شما IP ارسال کننده ایمیل را بدست آوردید کافیست این شماره IP را در سایت های GeoBytes IP Locator و یا IP2Location قرار دهید تا از موقعیت مکانی ارسال کننده ایمیل مطلع شوید . البته این دو سایت هر کدام دارای ویژگی های خاص خود می باشد ولی سایت GeoBytes IP Locator اطلاعات دقیق تری از موقعیت IP به شما می دهد و همچنین تشخیص می دهد که ارسال کننده ایمیل از پروکسی ( proxy ) یا نرم افزار های مخفی کننده IP استفاده کرده است یا نه ، که این مورد در برخی مواقع می تواند بسیار مفید باشد که با دانستن این موضوع و اینکه ارسال کننده نامه از پروکسی ( proxy ) استفاده کرده است می توان به امنیت نامه های ارسالی شک کرد . همچنین با ورود به سایت GeoBytes IP Locator این سایت IP و موقعیت مکانی شما را به خودتان نشان می دهد .نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

مقایسه ای بین سریع ترین و کندترین های اینترنت در دنیا 
موضوع: كامپيوتر و IT سه شنبه 27 مهر1389 0:11
هفته ی گذشته گرافیک اطلاعاتی بسیار زیبا به نقل از Akamai منتشر شد که سرعت دانلود در مناطق مختلف دنیا را نشان می داد. ببینید:

همانطور که مشاهده می کنید، پر سرعت ترین اینترنت به ترتیب از آن کاربران کشورهای کره جنوبی، هنگ کنگ و ژاپن است. در این تصویر، بر حسب حروف الفبا پرسرعت ترین های هر منطقه نیز لیست شده اند…

در قاره ی اروپا، بالاترین میانگین سرعت، با ۶۱۸۱ کیلوبیت بر ثانیه، متعلق به سوئد است. پس از سوئد، هلند با ۵۹۹۲ و جمهوری چک با ۵۴۸۲ کیلوبیت بر ثانیه دارای بالاترین میانگین سرعت هستند.
در آمریکای شمالی نیز کانادا با میانگین سرعت، ۴۷۹۶ کیلوبیت از آمریکا با ۴۶۸۴ کیلوبیت بر ثانیه برتری دارد.
در خاورمیانه نیز بهترین میانگین سرعت متعلق به سوریه با ۳۰۳۴ کیلوبیت و بدترین نیز متعلق به سودان با ۳۸۳ کیلوبیت بر ثانیه است.
در آمریکای لاتین، شیلی با ۲۲۰۲ کیلوبیت و ونزوئلا نیز با ۷۰۵ کیلوبیت بر ثانیه بهترین و بدترین میانگین های سرعت اینترنتی را دارند.
در آسیا – اقیانوسیه اما اوضاع اینترنت و کاربرانش رویایی سپری می شود. کره جنوبی با ۱۲۰۲۱، هنگ کنگ با ۹۰۱۰ و ژاپن نیز با ۷۸۶۳ کیلوبیت بر ثانیه بهترین میانگین های این منطقه و البته دنیا را دارند.
طبق آماری که Speedtest.net از میلیون ها تست ماهیانه کاربرانش جمع آوری می کند، ایران ۱۷۶ مین کشور از لحاظ سرعت بالای دانلود است. پایین تر از ایران تنها ۸ کشور دیگر دیده می شوند؛ جمهوری مالاوی، جزیره ی موریس، جمهوری وانواتو، کامرون، بولیوی، نپال، زیمباوه و زامبیا.

پ.ن: دقت کنید که در گراف بالا، کشورها با رنگ خاکستری لیست نشده اند؛ مانند بولیوی، ایران و یا روسیه.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

غیر فعال کردن Indexing برای افزایش سرعت ویندوز 
موضوع: كامپيوتر و IT شنبه 24 مهر1389 0:41
ويندوز XP از همه فايلها در هارد ديسك ليستي تهيه مي كند تا زمانيكه در هارد ديسك بدنبال فايلي مي گردد يا اصطلاحاً search مي كنيد.اين عمل سريعتر انجام شود، اما اين عمل باعث كند شدن اعمال معمول در ويندوز مانند باز كردن و بستن يك پنجره مي شود. اگر شما خيلي در هارد ديسك search نمي كنيد با غير فعال كردن indexing سرعت كار با ويندوز بالا مي رود براي اين منظور اعمال زير را انجام دهيد. وارد كنترل پانل و سپس Administrative Tools شويد سپس services را انتخاب كنيد و Indexing services را غير فعال كنيد. كار تمام است.

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

تغییر فرمت کلیه فایل های موجود در یک فولدر با فرمت یکسان در محیط ویندوز  
موضوع: كامپيوتر و IT سه شنبه 20 مهر1389 10:26

حتمأ میدانید که جهت تغییر فرمت یک فایل به فرمتی دیگر در محیط ویندوز، کافی است نام فایل را ویرایش کرده و در انتهای نام آن فرمت قبلی را پاک نموده و فرمت جدید را وارد نمایید. به عنوان مثال برای تبدیل به itspcae.jpg کافی است آن را Rename نموده و این تغییر نام را صورت دهیم (البته به شرط فعال نبودن Hide extensions for known file types در Tools > Folders Options > View). اما آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که اگر در فولدری تعداد زیادی فایل داشته باشیم برای تغییر فرمت کلیه این فایل ها به فرمت دیگر چه باید کنیم؟ در این ترفند قصد داریم نحوه این کار یعنی تغییر فرمت کلیه فایل های موجود در یک فولدر با فرمتی خاص به فرمتی دیگر را به روشی جالب و متفاوت برای شما بازگو نماییم.

 
ابتدا همانطور که ذکر شد دقت نمایید قابلیت مشاهده فرمت فایل ها در ویندوز فعال باشد. بدین منظور از منوی Tools وارد Folder Options شوید. سپس به تب View رفته و تیک گزینه Hide extensions for known file types را بردارید و OK کنید.
حال My Computer را باز نمایید.
به محلی که فایل های مورد نظر شما موجودند مراجعه کنید.
سپس بر روی فضای خالی از صفحه راست کلیک کرده و از New گزینه New Text Document را انتخاب کنید.
نام فایل را به دلخواه و با فرمت bat. انتخاب نمایید. به عنوان مثال نام آن را itspace.bat بگذارید.
سپس بر روی فایل ساخته شده راست کلیک کرده و Edit را انتخاب نمایید.
خواهید دید که فایل با Notepad باز میشود.
اکنون کد زیر را در درون Notepad عینأ Copy و Paste نمایید:
ren *.FirstFormat *.SecondFormat
در کد بالا، منظور از FirstFormat، فرمت اولیه و حال حاضر فایلها و منظور از SecondFormat فرمتی که قصد تبدیل به آن را دارید است. این دو را بسته به فرمتهای مورد نظر خودتان تغییر نام دهید.
اکنون از منوی File بر روی Save کلیک کنید تا فایل ذخیره شود.
حال اگر بر روی فایل خود دوبار کلیک نمایید، بلافاصله کلیه فایل های موجود در فولدر که فرمت آنها را به جای FirstFormat وارد نموده اید به فرمت جایگزین SecondFormat تبدیل میشوند!
به عنوان مثال اگر ما قصد تغییر فرمت فایلهای موجود در یک فولدر از jpg به gif را داشته باشیم، کد ما اینگونه خواهد بود:
ren *.jpg *.gif
با کمی درایت میتوانید از این کددهی در Notepad و تغییر نام فایل ها استفاده های مختلفی بکنید.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

سه راه مختلف جهت پی بردن به آخرین تاریخ و زمان خاموش شدن کامپیوتر 
موضوع: كامپيوتر و IT پنجشنبه 15 مهر1389 22:59
یا تاکنون پیش آمده است که بخواهید به تاریخ و زمان دقیق آخرین باری که کامپیوتر Shutdown شده است پی ببرید؟ در این ترفند قصد داریم نحوه پی بردن به این موضوع را از طریق 3 راه مختلف در ویندوزهای XP و ویستا بررسی نماییم.
راه اول
اگر از ویندوز XP استفاده می‏کنید:
از منوی Start به Run بروید.
عبارت Eventvwr.msc را وارد کرده و Enter بزنید.
در پنجره Event Viewer، از منوی کناری بر روی System کلیک کنید.
در قسمت دیگر پنجره، لیستی را مشاهده می‏کنید.
در بالای لیست، تیتر یکی از ستون‏ها Event است. بر روی Event کلیک کنید تا جدول بر اساس این لیست مرتب گردد.
اکنون در این ستون عدد 6006 را بیابید.
خواهید دید که تعدادی 6006 وجود دارد. این‏ها هر کدام تاریخ‏ها و زمان‏های خاموش شدن کامپیوتر شما هستند.
بالاترین 6006، آخرین زمان خاموش شدن کامپیوتر است. با مشاهده این سطر می‏توانید در ستون‏های Date و Time به ترتیب تاریخ و ساعت خاموش شدن رایانه را مشاهده کنید.
اما اگر از ویندوز ویستا استفاده می‏کنید:
بر روی منوی Start کلیک کنید.
عبارت Eventvwr.msc را وارد کرده و Enter بزنید.
در پنجره Event Viewer، از منوی کناری بر روی Windows Logs و سپس کلیک کنید.
در قسمت دیگر پنجره، لیستی را مشاهده می‏کنید.
در بالای لیست، تیتر یکی از ستون‏ها Event است. بر روی Event کلیک کنید تا جدول بر اساس این لیست مرتب گردد.
اکنون در این ستون عدد 1074 را بیابید.
خواهید دید که تعدادی 1074 وجود دارد. این‏ها هر کدام تاریخ‏ها و زمان‏های خاموش شدن کامپیوتر شما هستند.
بالاترین 1074، آخرین زمان خاموش شدن کامپیوتر است. با مشاهده این سطر می‏توانید در ستون Date and Time به ترتیب تاریخ و ساعت خاموش شدن رایانه را مشاهده کنید.

راه دوم
این راه از طریق رجیستری ویندوز انجام می‏پذیرد.
از منوی Start وارد Run شده و عبارت regedit را وارد نموده و Enter بزنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.
به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlWindows
از قسمت دیگر پنجره، ShutdownTime را بیابید و بر روی آن کلیک کنید.
پس از انتخاب ShutdownTime، از منوی File بر روی Export کلیک کنید. (ترفندستان)
در پنجره Export Registry File، گزینه Save as type را بر روی Text Files تنظیم نمایید.
سپس فایل را با نام دلخواه در محیط مناسبی ذخیره کنید.
اکنون توسط My Computer به محلی که این فایل را ساخته‏اید بروید.
بر روی فایل دوبار کلیک کنید تا توسط Notepad باز شود.
اکنون در خط سوم این فایل متنی و در جلوی عبارت Last Write Time، می‏توانید آخرین تاریخ و ساعت خاموش شدن کامپیوتر را مشاهده کنید.

راه سوم
راه آخر شاید ساده‏ترین راه باشد.
از منوی Start به All Programs و سپس Accessories رفته و بر روی Notepad کلیک کنید.
حال در محیط Notepad کدهای زیر را عینأ Copy و Paste نمایید:
strValueName = "HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlWindows" _
& "ShutdownTime"
Set oShell = CreateObject("WScript.Shell")
Ar = oShell.RegRead(strValueName)
Term = Ar(7)*(2^56) + Ar(6)*(2^48) + Ar(5)*(2^40) + Ar(4)*(2^32) _
+ Ar(3)*(2^24) + Ar(2)*(2^16) + Ar(1)*(2^8) + Ar(0)
Days = Term/(1E7*86400)
WScript.Echo "(www.itspace.blogfa.com) Akharin Tarikh va Zamaneh Khamoosh Shodaneh Computer = " & CDate(DateSerial(1601, 1, 1) + Days)

پس از کپی کدهای فوق، از منوی File بر روی Save as کلیک کنید. سپس فایل را با نام دلخواه و پسوند vbs. ذخیره کنید (به عنوان مثال نام آن را itspace.vbs قرار دهید).
حالا به مسیری که فایل را ذخیره کرده‌اید مراجعه کنید.
پس از دوبار کلیک بر روی فایل، آخرین تاریخ و زمان خاموش شدن کامپیوتر را مشاهده نمایید!


نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

رم های DDR2 و DDR3 چه تفاوت هایی دارند؟ 
موضوع: كامپيوتر و IT پنجشنبه 15 مهر1389 0:12

ddrram2-narenji-ir.jpg

رم (RAM: Random Access Memory)، یکی از مهمترین اجزای کامپیوتر است. این قطعه برای ذخیره سازی سریع اطلاعات سیستم عامل، نرم افزارها و دسترسی بی‌وقفه به آنها است. حجم یک حافظه رم، تاثیر زیادی در قدرت و افزایش سرعت کامپیوتر دارد و البته در مجموع سرعت، حجم و نوع حافظه فاکتورهایی مهم در انتخاب رم هستند. اما به عنوان مثال، یک رم ۲ گیگابایتی DDR2 با باس۸۰۰ مسلماً قدرتی در حد و اندازه های یک رم ۲ گیگابایتی DDR3 با باس ۱۳۳۳ ندارد. برای اینکه دلیل این مساله را بدانید و از تفاوت های رم های DDR2 و DDR3 آگاه شوید، توصیه می کنم، ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

ddrramthumbnail-narenji-ir.jpg


تغییر عمده

‎در سال ۲۰۰۸ اینتل پردازنده های i7 خود را عرضه کرد. این پردازنده ها با مادربوردهایی که به چیپست X58 مجهز بودند، سازگار بود. همزمان با ورود این مادربوردها نوع جدیدی از حافظه ها معرفی شد که DDR3 نامیده شدند.

 

ddrram1-narenji-ir.jpg 

‎در دو سال گذشته تمام صنایع تولید سخت افزار به DDR3 روی آوردند و در حال حاضر همه پروسسورهای اینتل و حتی پردازنده هایی که اخیراً توسط AMD تولید شده اند با مادربوردهایی که با DDR3 سازگار هستند، تطبیق داده شده اند. ‎لازم است بدانید که نام DDR از حروف اول عبارت Double Data Rate گرفته شده. این نام از زمانی که رم های DDR از اواخر قرن گذشته وارد بازار شدند، رایج شد. Double Data Rate RAM به معنی جابجایی دو مقدار دیتا در یک واحد زمانی یکتا است که در حالت تئوری سرعتی دو برابر SDRAMها داشتند.
‎پس از DDRها، تکنولوژی های DDR2 و DDR3 به صورت مشترک، با هدف افزایش کانال های انتقال دیتا در یک واحد زمانی و در نهایت افزایش سرعت، پایه گذاری شدند. رم های DDR2 با توانایی انتقال ۴ مقدار دیتا و رم های DDR3 با افزایش آن به ۸ مقدار دیتا در یک واحد زمانی، به این اهداف خود رسیدند. بدین ترتیب اگر هر واحد زمانی را ۱۰۰ مگاهرتز حساب کنیم، این مقدار در رم های DDR تا ۱۶۰۰ مگابایت بر ثانیه و در رم های DDR2 و DDR3 به ترتیب تا ۳۲۰۰ و ۶۴۰۰ مگابایت بر ثانیه افزایش می یابد. و بدیهی است که هر چه حجم قابل جابجایی در هر ثانیه بیشتر باشد، بهینه تر است.  قابلیت ها و سازگاری

‎درست است که پهنای باند بالا، قابلیت موثری برای رم به حساب می آید، اما در حقیقت ۹۹ درصد برنامه ها توانایی استفاده کامل از پهنای باند بالا را ندارند. این قابلیت به نوع کاربری کامپیوتر وابسته است. یک کامپیوتر سرور و یا یک کامپیوتر رومیزی معمولی به یک میزان از پهنای باند بالای رم شان استفاده نمی کنند. ‎برای اینکه بدانید حافظه رم شما چه مقدار از پهنای باندش استفاده می کند می توانید از Benchmark Softwareهایی که به منظور تست حافظه و توانایی کامپیوتر طراحی شده اند استفاده کنید.  

ddr3ram-narenji-ir.jpg 

‎رم های DDR3 با DDR2 سازگاری ندارند و برای اینکه کامپیوتر خود را با جایگزین کردن رم های جدید ارتقا دهید، ابتدا باید مادربورد خود را عوض کنید. همچنین اگر در حال حاضر کامپیوتری دارید که از رم های DDR2 در آن استفاده می کنید، در صورتی که بخواهید پردازنده و مادربوردش را هم عوض کنید، به احتمال زیاد لازم است با رم های DDR2 خود هم خداحافظی کرده و آنها را با رم های DDR3 جایگزین نمایید.

 

ddr2-vs-ddr3_thumb-narenji-ir.jpg

‎البته تعداد کمی از مادربوردها از این قاعده مستثنا هستند و به اسلات مربوط به هر دوی این مدل های رم، مجهز شده اند. البته این مادربوردها با چیپ ست های قدیمی مجهز شده اند. به هر حال اینتل و AMD در نسل های آینده محصولات خود، DDR3 را مد نظر قرار داده اند و در صورتی که قصد تعویض پردازنده را دارید، باید علاوه بر مادربورد، به فکر خرید رم های جدید هم باشید.  

Clock Speed

ddrram4-narenji-ir.jpg

‎از دیگر خصوصیات مهم رم، Clock Speed است. این خصوصیت در رم ها نشان می دهد، انتقال اطلاعات از یک گذرگاه، با چه سرعتی در یک بازه زمانی انجام می شود. این مقدار نشان دهنده قدرت رم و پهنای باندی است که می تواند از آن بهره ببرد. واضح است که هر چه میزان Clock Speed بیشتر باشد، بهتر است. البته افزایش این مقدار بر سرعت کارهای روتین و معمولی تاثیر چندانی نخواهد داشت، اما بر سرعت اجرای بازیها و برخی نرم افزارها که نیاز به سرعت در دسترسی به اطلاعات حافظه دارند، بسیار تاثیر گذار است. ‎در صورتی که قصد خرید مادربورد جدید دارید، توجه به یک نکته بسیار توصیه می شود. برخی مادربورد ها تنها با رم هایی سازگار هستند که Clock Speed آنها روی مقدار خاصی محدود شده باشد. لذا بهتر است قبل از خرید یک مادربورد با مراجعه به سایت آن، از این مورد آگاه شوید. البته بسیاری از مادربوردها چنین محدودیتی ندارند، اما بررسی قبل از خرید، بهتر از خرید، بدون آگاهی قبلی است.  
‎در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که رم های DDR2 به زودی همانند رم های DDR و SDRAM از رده خارج می شوند، اما تکنولوژی جدید در تولید رم ها و افزایش حجم و سرعتی که در رم های DDR3 شاهد خواهیم بود، بازار را پر می کند. فراموش نکنید قبل از خرید مادربورد جدید، نوع رم قابل نصب روی آن را بررسی کنید.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

سير تحول سيستم عامل ويندوز(تصويري) 
موضوع: كامپيوتر و IT چهارشنبه 14 مهر1389 23:49
 

آنچه در تصاوير مشاهده مي كنيد سير تحول سيستم عامل مشهور ماكروسافت است كه توانست دنياي رايانه هاي خانگي را متحول نمايد.البته لازم به ذكر است تا قبل از ورژن 95 اين سيستم عامل،ويندوز تنها يك برنامه كمكي بود كه بر روي DOS نصب مي گرديد و نه يك سيستم عامل.


Windows 1.0Windows 2.0Windows 3.0Windows 3.11Windows 3.11 NTWindows 95Windows 98Windows 2000Windows Millennium EditionWindows XPWindows VistaWindows 7نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

7 راه ساده براي افزايش قدرت تمرکز 
موضوع: عمومي سه شنبه 13 مهر1389 22:17

افزايش قدرت تمرکز مهارتي مهم در پيشرفت انسان است و يادگيري آن اگر واقعاً خواهان آن باشيد، بسيار ساده است.

 

"اگر تمايلي هست، راهي نيز هست" اين جمله مشهوريست که براي اين مورد نيز کاربرد دارد. يکبار از گوينده مشهور اخبار Diane Sawyer سوال شد که رمز موفقيت وي در چيست. پاسخ اين بود که رمز موفقيت وي در تمرکز بروري کارش است.

 

سوال ما هنوز پا برجاست، "چطور مي توان بروي کاري تمرکز داشت؟"

 

موارد زير نکات مفيدي است که به افزايش تمرکز شما بسيار کمک خواهد کرد. اين پيشنهادات، چه سر کار مشغول فعاليت باشيد، چه در مدرسه، در ملاقات هاي تجاري و يا آنکه قصد تمام کردن يک پروژه را داشته باشيد، بکار خواهند آمد.

 


 1. پنج تا ديگر انجام دهيد

در حقيقت دو گروه انسان در دنيا وجود دارند: آنهايي که مي دانند چطور نا اميدي را از خود دور کنند و آنهايي که آرزو مي کنند اي کاش مي توانستند هنگامي که نا اميدند کار خود را ادامه دهند. گروه دوم گروه نا موفقند!

 

سعي کنيد قبل از اتمام کار پنج مورد ديگر انجام دهيد! اين تکنيک بهترين راهکار براي مواقعي است که ديگر حوصله ادامه دادن نداريد.

 

براي مثال، اگر احساس مي کنيد ديگر نمي خواهيد به مطالعه ادامه دهيد، به خودتان بگوييد که پنج صفحه ديگر ادامه دهيد. يا پنج مسئله رياضي ديگر حل کنيد، پنج دقيقه ديگر برروي تردميل ورزش کنيد و ... . به ياد داشته باشيد که ورزشکاران حرفه اي، نيروي بدني خود را بوسيله خسته کردن بدن خود و در عين حال حفظ نيروي ذهني بدست مي آورند.

 


 1. در هر زمان يک پله را طي کنيد

زمان هايي هست که احساس مي کنيد ذهن شما پر از ايده هاي مختلف و در چندين جاي مختلف است.

 

بجاي نگران شدن با مسائل مختلف، کارها را اولويت گذاري کرده و فقط آنهايي که مهم هستند را انجام دهيد.

 

براي مثال، اگر در حالي که بايد گزارش مهمي را ظرف پنج دقيقه آماده کنيد، در عين حال به بدهکاري هاي خود فکر مي کنيد، به سختي مي توانيد تمرکز کرده و گزارش را آماده کنيد. به ذهن خود بگوييد که پس از اتمام گزارش به راهي براي پرداخت بدهکاري ها فکر خواهيد کرد. بدين ترتيب ذهن شما براي مدتي آزاد شده و مي توانيد به تهيه گزارش خود تمرکز کنيد.

 

 1. به ذهن خود، تمرکز کردن را آموزش دهيد

مي توانيد براي اينکه واقعاً برروي چيزي تمرکز کنيد، دستان خود را دور چشمانتان گذاشته و به مورد تمرکز نگاه کنيد. اين روش به ذهن شما يادآوري مي کند که برروي چيزي که مي خواهيد تمرکز کند.

 

براي مثال، اگر در اتاقي که مجبوريد مطالعه کنيد، چيزهاي بسياري براي منحرف شدن تمرکز شما وجود دارد، دستان خود را دور چشمانتان بگذاريد و به مطالعه بپردازيد. بدين شکل ذهن شما برروي مطالعه تمرکز بيشتري پيدا مي کند.

 

 1. قلم و کاغذ در دسترس داشته باشيد

وقتي يک فکر به ذهن شما مي رسد و باعث مي شود که تمرکز خود را از دست دهيد، بلافاصله آن را يادداشت کنيد.

 

نوشتن افکار سرگردان راهي مؤثر در بيرون کردن آنها از ذهن است. بعد از آن، مي توانيد بدون مزاحمت ديگري، به مورد تمرکز خود بازگرديد.

 

 1. وقت تنفس

به ياد داشته باشيد که شما ماشين نيستيد و براي حفظ تمرکز نياز به استراحت، هرچند کوتاه داريد.

 

چند لحظه استراحت، راهي مناسب براي تمدد اعصاب و حفظ تمرکز است. مي توانيد قدم بزنيد و يا براي صرف نهار چند دقيقه از مورد تمرکز دور باشيد.

 

 1. زمان شروع و پايان کار را ثبت کنيد

در حين کار، سعي کنيد زمان شروع و زماني که ذهن شما شروع به فرار مي کند را يادداشت کنيد.

 

با اين روش مي توانيد حداکثر زماني که ذهنتان قادر است بدون از دست دادن تمرکز به کار ادامه دهد را بدانيد.

 

 1. کارهاي متفاوت انجام دهيد

پيشنهاد مي شود که در فعاليت هاي خود گاهي تغييرات کوچک ايجاد کنيد تا از کسل شده ذهنتان جلوگيري نمايد.

 

ذهن کسل بسيار ساده تر تمايل به از دست دادن تمرکز دارد.

 

موارد ذکر شده همگي نياز به تمرين مستمر دارند تا هرچه بيشتر به تمرکز شما در کارهاي مهم به شما کمک کند.

 

Concentration-small.JPGنوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

انتقال اطلاعات از یک هارد دیسک به هارد دیسک دیگر 
موضوع: كامپيوتر و IT یکشنبه 11 مهر1389 23:48
یکی کاهاریی که موقع تعویض هارد یا مواقع دیگر زیاد به آن نیاز خواهید داشت، انتقال فایل و برنامه ها از یک هارد به هارد دیسک دیگر است. البته اگر دوکامپیوتر در اختیار داشته باشید به راحتی با اتصال شبکه یا از طریق کابل پورت موازی (و حتی سری) امکان اتصال دو کامپیوتر و مبادله دیتا بین آن دو وجود دارد. ولی اگر فقط یک کامپیوتر داشته باشید و یا مایل باشید که انتقال دیتا با سرعت بالا انجام گیرد بهترین کار اتصال هار دیسک ها به یک کامپیوتر و مبادله دیتا بین آنهاست.
جهت اجرای این کار باید کمی حرفه ای باشید و حواستان را جمع کنید . رایانه ها معمولا دارای یک هارد دیسک هستند . در اولین قدم بهتر است که پارتیشن های هارد دیسک خودتان را نامگذاری کنید . تا بعدا درایو های هارد ها را به راحتی از همدیگر تشخیص دهید. مثلا یکی را hard1 و دیگری را hard2 نام گذاری کنید.
برای این کار به My Computer رفته و روی یک پارتیشن کلیک راست کنید . گزینه Properties را انتخاب کنید . در پنجره باز شده شما می توانید نام پارتیشن را تغییر دهید . این کار را برای همه پارتیشن ها تکرار کرده و نام آنها را به خاطر بسپارید . حالا رایانه تان را خاموش کنید .
شما هارددیسکی که می خواهید اطلاعات را از آن کپی کنید در اختیار دارید . همه هارد دیسکها به وسیله یک نوع کابل به مادربورد متصل می شوند . در کنار اتصالات کابل نواری به هارد دیسک محل اتصال فیش برق یا همان POWER قرار دارد . اما مهمترین نکته که شما باید به آن دقت کنید جامپرها هستند . معمولا روی بدنه هارد دیسکها نحوه قرار گیری جامپرها توضیح داده شده است . جامپر یک قطعه ریز است که می توان به وسیله آن تنظیمات یک قطعه سخت افزاری را به صورت فیزیکی تغییر داد . در جدول موجود روی بدنه هارد دیسک به دنبال وضعیت Slave بگردید . شما باید جامپر هارد دیسک دوم را با توجه به توضیحات این جدول به حالت Slave تغییر بدهید
حالا در کیس (رایانه خاموش) را باز کنید . در کیس رایانه تان دنبال هارد خودتان بگردید . مشاهده می کنید که کابلی آن را به مادربرد متصل کرده است . این کابل از نوع نواری بوده معمولا دارای دو جای اتصال می باشد . ممکن است این کابل هم به هارد دیسک شما و هم به سی دی رام متصل باشد . شما می توانید از طریق همین کابل هارد دیسک دوم را به مادربرد متصل کنید . برای این کار می توانید جای اتصال دوم را از سی دی رام جدا کنید . به جای آن هارد دیسک را به این قسمت متصل کنید .
حالا شما 2 هارد دیسک را از طریق یک کابل به مادربرد رایانه تان متصل کرده اید . هارد دیسک رایانه شما به عنوان میزبان و هارددیسک دوم به عنوان مهمان به حساب می آید حالا باید برق مورد نیاز را برای هارد دیسک مهمان تامین کنید . به نوع فیش POWER هارد دیسک دقت کنید . یکی از این نوع فیشها احتمالا در رایانه شما به صورت آزاد وجود دارد . این کابل ها همگی به سیستم اصلی برق رایانه متصل هستند . یکی از این فیشهای آزاد را به هارد دیسک میهمان وصل کنید .
حالا باید رایانه تان را روشن کنید . به محض روشن شدن رایانه کلید Delete را فشار دهید تا وارد تنظیمات مادربرد شوید . این منو ممکن است با توجه به نوع مادربرد متفاوت باشد . اما معولا در اولین منو تنظیمات هارد دیسک تعیین می شود
به منوی Standard Cmos Features بروید . معمولا به صورت پیش فرض مادربرد های جدید برای شناسایی هارد دیسکها در حالت اتوماتیک تنظیم شده اند . اگر این گونه نیست شما تنظیم این قسمت را به حالت Auto تغییر دهید تا مادربرد به به صورت خودکار هارددیسک ها را شناسایی کند . بعد از انجام این کار از این منو بیرون آمده و گزینه Save and Exit را انتخاب کنید .
در صورتی که تمام مراحل را درست انجام داده باشید رایانه شما مثل سابق عمل می کند . ویندوز شما بالا می آید . اما با رفتن به قسمت My Computer متوجه اضافه شدن پارتیشن های جدید می شوید . پارتیشن های غریبه که نامشان برای شما آشنا نیست همان پارتیشن های هارد دیسک مهمان هستند . حالا اطلاعاتی را که لازم دارید بین دو هارد دیسک کپی کنید . دقیقا مانند زمانی که روی هارد دیسک خودتان اطلاعات رااز یک پارتیشن به پارتیشن دیگری کپی می کردید . بعد از تمام شدن کارتان دوباره رایانه تان را خاموش کنید . شما حالا باید همه چیز را به حالت اول برگردانید . هارد دیسک میهمان را با جدا کردن کابل های مادر برد و برق جدا کنید . وضعیت جامپر روی آن را دوباره به حالت اول برگردانید . این حالت روی بدنه هارد دیسک با عنوان Master مشخص شده است . اگر محل اتصال دوم روی کابل قبلا به سی دی رام متصل بود دوباره آن را به همان وضعیت برگردانید . در کیس را هم کاملا ببندید . 
هشدار : هرگز با کامپیوتر روشن، هارد دیسک را به کامپیوترتان وصل یا از آن جدا نکنید.!!!


نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

آشنايي با فناوري dsl 
موضوع: كامپيوتر و IT شنبه 10 مهر1389 23:43

dsl يا digital sub scriber line يك فناوري مخابراتي است كه اولين بار حدود سال 1995 در امريكا طراحي و استفاده شد. با استفاده از اين فناوري با بهره گيري از خطوط تلفن بستري براي انتقال اطلاعات با سرعت بالا براي كاربران ايجاد مي شود در اين فناوري تهيزاتي در مركز تلفن نصب مي شود تا براي هر كاربر فركانس هاي مروبط به ديتا و صوت از هم جدا شوند و به اين ترتيب با استفاده از يك خط تلفن امكان ارتباط همزمان صوت ديتا وجود خواهد داشت در فناوري dsl طول سيم، سرعت تبادل اطلاعت را تحت تاثير قرار مي دهد و فاصله مشترك تا مركز تلفن نبايد بيش از 5 كيلومتر باشد البته فاصله ايده آل 2 كيلومتر است كه در اين صورت كاربر با استفاده از adsl مي تواند تا mbps8 اطلاعات دريافت و mbps10 ارسال كند اما اگر اين فاصله به 5 كيلومتر برسد سرعت نصف مي شود به طور كلي dsl به چند دسته adsl ، sdsl،hdsl،radsl، وvdsl تقسيم مي شود.adsl يا asymmetrical dighul subscriber line به معناي سيستم dsl نامتقارن است كه به علت يكسان نبودن سرعت ارسال و دريافت اطلاعات به اين نام خوانده مي شود.نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

با نرم افزار partition magic می توانید هر تغییری را روی پارتیشن ها انجام دهید 
موضوع: كامپيوتر و IT شنبه 10 مهر1389 23:42
پارتیشن به بخشهای مختلف یک چیز می گویند و پارتشین بندی به مرتب کردن و دسته بندی بخشهای مختلف گفته می شود این پارتشین بندی در رایانه نیز وجود، ولی به نوعی دیگر، در این پارتیشن بندی قطعه ای که باید دسته بندی شود. هارد دیسک شماست و پارتیشن ها با نامهای الفبای انگلیسی نامگذاری می شوند. شما با پارتیشن بندی هارد دیسکتان دسترسی به فایلهای مورد نظرتان را افزایش می دهید و به نوعی تمام بخشهای رایانه خود را مرتب و دسته بندی می کنید.
نرم افزار پارتیشن مجیک (partitiom magic) یکی از قدرتمندترین و بهترین برنامه ها برای پارتیشن بندی هارد دیسک و اعمال انواغ تغییرات بر روی پارتیشن هاست. شما با در اختیار داشتن این نرم افزار قادر خواهید بود بدون از دست دادن اطلاعات رایانه خود تغییرات مختلفی را روی پارتیشن های هارد دیسک سیستمتان اعمال کنید.
این نرم افزار به خاطر قابلیت های بسیار زیاد و همچنین بسیار مفید که مهمترین آنها ایجاد تغییرات در پارتیشن ها بدون از دست رفتن اطلاعات است از محبوبیت خاصی بین کاربران تمام دنیا برخوردار است و بیش از 90 درصد افراد برای پارتیشن بندی از بین نرم افزارهای تحت ویندوز این نرم افزار را می پسندند. حالا برای این که بیشتر با روش کار این نرم افزار آشنا شوید، توضیح مختصری در مورد نحوه کار کردن با آن را برایتان شرح می دهیم:

ایجاد پارتیشن جدید
با استفاده از این بخش می توانید چنانچه فضای خالی روی هارد دیسکتان موجود است از آن استفاده کنید و یک پارتیشن جدید ایجاد نمایید. برای این کار باید از منوی tadks گزینه creat a new partition را انتخاب کنید. سپس در پنجره wizarde برنامه برای کمک و همیاری شما در این کار باز می شود. برای ادامه کار روی گزینه next کلیک کنید. حالا باید محل پارتیشن جدید را انتخاب کنید. به این شکل که قبل از پارتیشن اول باشد یا بعد از آخرین پارتیشن یا بین هریک از پارتیشن های مختلف بعد از انتخاب محل مورد نظر، با کلیک روی گزینه next وارد مرحله بعد می شوید. در این مرحله باید تعیین کنید که از کدام پارتیشن ها و فضاهای خالی روی هارد دیسک شما برای ایجاد پارتیشن جدید استفاده شود. بعد از تکمیل این مرحله با کلیک روی گزینه next وارد مرحله بعد می شوید. در این مرحله باید حجم پارتیشن جدید را انتخاب کنید و با کلیک روی گزینه next وار آخرین قسمت می شوید. اکنون با کلیک روی گزینه finish کار شما تمام می شو و در این مرحله برنامه کارهای لازم را انجام می دهد.

تغییر در ظرفیت پارتیشن ها
با استفاده از این بخش می توانید ظرفیت پارتیشن ها را تغییر دهید و ظرفیت آنها را کم یا زیاد کنید. برای اجرای این کار کافی است روی گزینه resize a partition از منوی tasks کلیک کنید. در این قسمت نیز وارد بخش wizard برنامه می رشود. در مرحله اول باید روي گزینه next کلیک کنید. در مرحله دوم باید پارتیشنی که مایلید در ظرفیت آن تغییر ایجاد کنید را تعیین نمایید و پس از کلیک روی گزینه next و ورود به مرحله سه باید ظرفیت جدیدی که برای پارتیشن مورد نظر در نظر دارید را تعینی نمایید. در این مرحله نیز با کلیک روی next وار مرحله بعدی می شوید. در این بخش چنانچه ظرفیت تعیین شده از طرف شما از ظرفیت قبلی پارتیشن کمتر باشد، باید تعیین کنید ظرفیتی که باقی می ماند به کدام پارتیشن ها منتقل شود و چنانچه ظرفیت تعیین شده از طرف شما از ظرفیت قبلی پارتیشن بیشتر باشد، باید تعیین کنید که ظرفیت مورد نیاز از کدام پارتیشن گرفته شود و به پارتیشن جدید منتقل شود. پس از انجام این مرحله نیز بر روی گزینه next کلیک کنید. و در مرحله آخر با کلیک روی finish باقی کارها را به برنامه بسپارید.

چسباندن پارتیشن ها به همدیگر
با استفاده از این بخش می توانید چند پارتیشن را به یک پارتیشن با ظرفیت بیشتر تبدیل کنید. برای این کار باید از منوی taske روی گزینه marge partitions کلیک کنید. در این بخش نیز بخش wizard برنامه برای راهنمایی شما فعال می شود و مانند مراحل قبل باید در اولین مرحله روی گزینه next کلیک کنید. در مرحله دوم باید پارتیشن اول خود را انتخاب کنید و با کلیک روی گزینه next و ورود به مرحله سوم باید پارتیشن دوم خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب دومین پارتیشن باید روی گزینه next کلیک کنید و پس از ورود به مرحله چهارم باید یک نام برای فولدری که قرار است محتویات پارتیشن دوم را در پارتیشن جدید در خود جای دهد تعیین کنید. پس از تعیین نام مورد نظر و کلیک روی next وارد مرحله پنجم می شوید. در این مرحله به شما توضیحاتی داده می شود در این مورد که چنانچه 2 پارتیشن را به یک پارتیشن تبدیل کنید ممکن است در نام پارتیشن های شما جا به جایی رخ دهد. پس از خواندن متن موجود در این مرحله و قبول شرایط می توانید با کلیک روی گزینه next وارد آخرین مرحله شوید و در آخرین مرحله نیز با کلیک روی finish تمامی موارد را تایید می کنید و ادامه کار را به برنامه واگذار می کنید.

حذف یک پارتیشن
با استفاده از این بخش می توانید یک پارتیشن را به طور کامل حذف کنید. برای این کار باید ابتدا از صفحه اصلی برنامه روی پارتیشن مورد نظر کلیک کنید و سپس از منوی partition گزینه delete را انتخاب کنید. در این مرحله پنجره ای مقابل شما باز می شود که دارای دو گزینه است. گزینه اول که delete است. باعث می شود تا پارتیشن مور نظر حذف شود و گزینه دوم که delete and secure erase است . علاوه بر حذف پارتیشن مورد نظر باعث می شود تا پارتیشن حذف شده توسط برنامه های برگرداننده پارتیشن (partition recovery) قابل برگشت نباشد و البته مدت زمان بیشتری نیز برای حذف پارتیشن صرف می شود پس از انتخاب نوع مورد نظر و کلیک روی گزینه ok، باقی مراحل را به برنامه واگذار کنید.

کپی برداری از یک پارتیشن
با این قابلیت شما می توانید یک پارتیشن را به طور کامل در جای دیگر کپی کنید. برای این کار باید از منوی tasks گزینه copy partition را انتخاب کنید و پس از کلیک روی گزینه next در اولین مرحله و ورود به مرحله دو باید پارتیشنی که می خواهید از روی آن کپی برداری کنید را انتخاب نمایید. پس از انتخاب پارتیشن مورد نظر و کلیک روی next وارد مرحله سوم می شوید و در این مرحله نیز باید پارتیشنی که مایلید فایلهای کپی شده به آن انتقال یابد را انتخاب کنید. پس از انتخاب گزینه next در این مرحله نیز وارد مرحله بعد می شوید. در این بخش باید نوع پارتیشن را تعیین کنید، به این شکل که از نوع primary , logical باشد و همچنین پنهان یا غیر پنهان باشد. پس از انتخاب موار مورد نظر و کلیک روی گزینه next وارد مرحله پنجم می شوید و باید محل پارتیشنی که در برگیرنده فایلهای کپی شده است از کدام پارتیشن گرفته شود پس از اتمام این مرحله نیز باید وارد مرحله بعد شوید و در آن ظرفیت پارتیشن جدید را تعیین کنید. در آخر نیز با کلیک روی گزینه next وارد مرحله آخر می شوید و پس از کلیک روی گزینه finish عملیات کپی برداری توسط برنامه آغاز می شود.

قطعه کردن پارتیشن به ظرفیت های کمتر
توسط این بخش شما می توانید پارتیشن مورد نظرتان را به دو پارتیشن با ظرفیت کمتر تبدیل کنید. برای این کار باید از صفحه اصلی برنامه مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس از منوی partition روی گزینه split کلیک کنید. در پنجره باز شده باید فایلهای مورد نظرتان را از ستون سمت چپ به ستون سمت راست برنامه منتقل کنید و در بخش بالایی ستون چپ نیز باید نام و نوع پارتیشن چدید که قرار است از پارتیشن انتخاب شده ساخته شود را تعیین کنید. پس از اتمام مراحل با کلیک روی گزینه ok کار را به اتمام می رسانید.

تبدیل یک پارتیشن از فرمتی به فرمت دیگر
توسط این قابلیت می توانید پارتیشن خود را از فرمتی به فرمت دیگر تبدیل کنید. برای این کار باید پس از انتخاب پارتیشن مورد نظر از صفحه اصلی برنامه و انتخاب گزینه convert از منوی partition نوع فرمتی که قصد دارید پارتیشن مورد نظر به آن تغییر یابد را تعیین کنید و با کلیک روی گزینه ok کار را به اتمام برسانید.

افزایش فضای خالی روی هارد دیسک
توسط این قسمت فضای خالی پارتیشن های پر شده شما افزایش می یباد. به این شکل که نرم افزار از پارتیشن های خالی شما که مقدار فضای خالی آنها بیش از حد نیاز است مقداری از فضای خالی را به پارتیشن هایی که ظرفیت آنها پر شده است منتقل می کند برای اجرای این بخش باید از منوی tasks روی گزینه redistribute free space کلیک کنید. سپس وارد بخش wizard می شوید و پس از کلیک روی گزینه next وارد مرحله دوم کار می شوید. در این مرحله باید پارتیشن هایی که مایلید فضای خالی آنها افزایش یابد را مشخص کنید. پس از انتخاب پارتیشن های مورد نظر و کلیک روی گزینه next وارد مرحله سوم می شوید. دراین مرحله برنامه نموداری از ظرفیت پارتیشن ها را در قبل و بعد از عمل بهینه سازی نمایش می دهد. پس از مشاهده نمودار و تایید آن برای اتمام کار کافی است روی گزینه finish کلیک کنید.
در این نرم افزار قابلیت های دیگری نیز از جمله تغییر نام پارتیشن ها، مشاهده جزییات هر پارتیشن ، حل مشکلات موجود در پارتیشن ها، رفع بد سکتوری موجود روی پارتیشن ها، پنهان کردن پارتیشن ها، پاک کردن محتویات درون یک پارتیشن و ... وجود دارد که باعث می شود شما به طور کامل از استفاده نرم افزارهای دیگر در این زمینه بی نیاز شوید.
توجه! پس از این که تغییری در پارتیشن ها اعمال می کنید در نهایت کار قبل از خروج از برنامه باید از منوی general روی گزینه apply changes کلیک کنید تا تغییرات شما تایید شود بعد از انجام این عمل بسته به نوع تغییراتی که در پارتیشن ها صورت داده اید مدت زمانی طول می کشد تا برنامه تغییرات شما را اعمال کند. سپس سیستم شما یک بار راه اندازی مجدد می شود و تمامی تغییرات ثبت می شود.
چنانچه به نرم افزار فوق و استفاده از آن علاقه دارید می توانید آن را از سایت www.symantec.com دانلود کنید.
قابلیت های فراوان این نرم افزار باعث شده است که بیش از 90 درصد افراد برای پارتیشن بندی از آن استفاده کنید.


نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

يك شبكه كوچك در خانه بسازيد 
موضوع: كامپيوتر و IT شنبه 10 مهر1389 23:41
اگر در اداره ها و سازمان هايي كه با رايانه سر و كار زيادي دارند رفت و آمد داشته باشيد بعد از مدت كمي متوجه يك مساله مهم واساسي در ميان رايانه هاي همه آنها مي شويد. اين مساله چيزي جز شبكه بودن رايانه هاي آنها نيست كار بسياري از شركت هاي در صورتي كه سيستم شبكه شان قطع شود و يا مشكلي براي آن پيش بيايد لنگ مي ماند يك مثال ساده آن در دانشگاه است كه از نرم افزاري تحت شبكه براي ثبت نام دانشجوها استفاده مي كنند شبكه بودن 2 رايانه هاي يك سازمان تقريبا به اندازه خود رايانه ها و نرم افزارهي آن مهم است بعضي ها هم در خانه احتياج به يك شبكه كوچك براي انتقال اطلاعات دارند با آمدن رايانه هاي جديد افراد بسياري وجود دارند كه بعد از خريد يك رايانه جديد و سريعتر مدل قديمي آن را در گوشه اي انداخته و هيچ استفاده اي از آن نمي كنند بعضي ها هم در بيرون خانه از رايانه هاي لپ تاپ استفاده مي كنند و مي خواهند كه آن را با رايانه شخصي خانه هم شبكه كنند وصل كردن 2 رايانه به هم از ساده ترين مباحث شبكه به حساب مي آيد علاوه بر امكان انتقال اطلاعات از اين طريق شما مي توانيد از يك امكان لذت بخش ديگر هم استفاده كنيد با شبكه شدن دو رايانه شما مي توانيد بازي هاي مختلفي را تحت شبكه خانگي خودتان بازي كنيد و از يك بازي دو نفره با دوستتان لذت ببريد.
براي شبكه كردن دو رايانه شما احتياج به سخت افزار شبكه روي هر دو سيستم و به مقدار لازم كابل شبكه داريد بسياري از مادربوردها در حال حاضر خودشان داراي پورت شبكه هستند اما اگر مادربورد شما داراي سخت افزار شبكه نيست براي اني كار بايد كارت شبكه براي هر كدام از رايانه ها تهيه كنيد اين كارت سخت افزاري قيمت بسيار مناسبي دارد و در تمام فروشگاهها هم پيدا مي شود به جز سخت افزار شبكه شما بايد به مقدار فاصله دو رايانه هم كابل شبكه خريداري كنيد در موقع خريداري كابل شبكه بايد حتما به فروشنده گوشزد كنيد كه كابل را براي اتصال تنها دو رايانه مي خواهدي اين مساله باعث مي شود كه فروشنده براي نصب فيشهاي دو سر كابل رشته هاي آن را به نحو ويژه اي كه مخصوص اتصال دو رايانه است مربت كند حتما مي دانيد كه براي شبكه كردن بيش از دو رايانه احتياج به سخت افزارهاي ديگري مثل يك سيستم ارتباط مركزي با عنوان hubمي باشد نحوه چيده شدن رشته هاي كابل شبكه براي اتصال به hub و شبكه كردن بيش از دو رايانه متفاوت مي باشد.
بعد از يك خريد حسابي حالا شما بايد كارتهاي شبكه را روي سيست ها نصب كنيد اين كارت ها معمولا با اسفاده از درايورهاي خودشان به راحتي نصب مي شوند بعد از نصب كارت هاي شبكه در قسمت network connections ويندوز شما گزينه اي با عنوان local area connetion اضافه مي شود حالا كابل را به كارت هاي شبكه دو رايانه وصل كنيد و هر دو رايانه را تحت ويندوز xp روشن نماييد. در اولين مرحله درست كردن شبكه روي گزينه my computer هر دو رايانه كليك راست كرده و گزينه properties را انتخاب نماييد حالا به تب computer name برويد هر دو رايانه بايد داراي workgroup يكساني باشند براي يكسان كردن آنها روي change كليك كرده و سپس اسمي را براي workgroup ه ردو رايانه وارد نماييد حتما دقت نمايد كه computer name هاي دو رايانه بايد متفاوت باشد حالا روي هر دو رايانه به قسمت connections network برويد و روي local area connection كليك كرده و properties را اتخاب نماييد. در پنجره باز شده دنبال خطي با عنوان protocol tcp/ip intemet بگرديد اين خط را انتخاب نموده و روي گزينه properties كليك نماييد معمولا به صورت پيش فرض در اين قسمت گزينه obtain automatically an ip address انتخاب شده است . شما گزينه use the following ip address را انتخاب كنيد در قسمت address ip يكي از رايانه ها 192.168.0.1 ip را وارد نماييد در رايانه ديگر بايد اين ip را وارد كنيد: 192.168.0.2
در قسمت subnet mask هر دو رايانه هم اين مقدار را وارد نماييد:255.255.0
حالا ديگر كار شبكه شدن رايانه هاي تمام شده است هر دو رايانه را براي اطمينان دوباره راه اندازي كنيد درايو و پوشه هايي را كه مي خواهيد در هر رايانه روي شبكه مورد استفاده قرار بگيرد را بايد share كنيد براي اين كار روي درايوها و يا پوشه ها كليك راست كرده و گزينه properties را انتخاب كنيد در قسمت sharning اين پنجره شما بايد گزينه folder share this را انتخاب نماييد اگر مي خواهيد كسي نتواند دخل و تصرفي در اطلاعات شما روي شبكه انجام دهد و فقط فايل هاي قابل جابجايي باشند گزينه allow network users to change my files را از حالت انتخاب خارج نماييد.

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

مراحل نصب لينوكس red hat 
موضوع: كامپيوتر و IT شنبه 10 مهر1389 23:39
لينوكس ردهت يكي از پراستفاده ترين سيستم هاي عامل ، مشكلات خاص خودش را هنگام نصب به همراه دارد اگر شما از كاربران لينوكس هستيد و مايليد آن را كنار ويندوز بر يك سيستم داشته باشيد بكوشيد ابتدا ويندوز و سپس لينوكس ردهت را نصب كنيد برخي از نسخه هاي ويندوز با دستكاري mbr ديسك سخت باعث مي شود لينوكس ردهت از كار بيفد اگر ويندوز يا لينوكس ردهت را نصب كرديد و پس از نصب متوجه شديد كه يكي از سيستم هاي عامل كار نمي كند مجددا عمليات نصب را انجام ندهيد اين اشكال بابوت به ومسيله ديسك بوت لينوكس ردهت و با استفاده از فرمان هاي نصب گراب يا ليلو سيستم عامل مورد نظر را فعال و اين اشكال را بر طرف كنيد.
كدام روش؟مساله اين است
لينوكس ردهت روشهاي بسياري متنوع و قابل انعطافي براي نصب سيستم عامل ارائه كرده است كه بهترين آنها نصب از روي سي دي است به اين ترتيب كه سي دي را داخل دستگاه گذاشته و رايانه خود را بوت كنيد هنگامي كه صفحه خوشامد گويي لينوكس را مشاهده كرديد به مرحله بعدي وارد شويد.
درجلوي اعلان بوت ، كليد اينتر را براي ورود به نصب گرافيكي فشار دهيد در صورتي كه رايانه شما اجازه نصب به صورت گرافيكي را نمي دهد به قسمت انتخاب انواع ديگر نصب مراجعه كنيد اين مشكل زياد اتفاق مي افتد و جاي نگراني نيست .
در بيشتر رايانه ها شما مي توانيد براحتي نصب را به صورت گرافيكي انجام دهيد برخي مواقع كارت گرافيكي شما ممكن است اين حالت را قبول نكند همچنين با اين كه هنگام نصب سخت افزار رايانه اي شما شناسايي مي شود ممكن است برخي مواقع ديسك سخت ، كارت شبكه يا يكي از سخت افزارهاي حياتي ديگر شناسايي نشده و به اطلاعات مخصوصي هنگام بوت نياز داشته باشد.
مواظب اين قسمت باشيد
شما به يك ديسك سخت يا يك پارتيشن از ديسك سخت كه حداقل 350 مگابايت فضا داشته باشد، نياز داريد البته اين فضا فقط براي حداقل نصب كافي خواهد بود ميزان حقيقي فضايي كه نياز خواهيد داشت بستگي به نوع نصب شما دارد نصببه صورت ايستگاه كاري به1500 مگابايت و نصب به صورت كامل به 3 گيگابايت فضا نياز دارد حداقل رم مورد نياز براي نصب لينوكس 32 مگابايت است البته اگر مايل به استفاده از محيط هاي گرافيكي هستيد، 64 مگابايت رم لازم است.
يك نكته بسيار مهم
هرگونه پارتيشن لينوكس موجود روي ديسك سخت و فضاي خالي ديسك سخت شما به نصب رايانه شخصي يا ايستگاه كاري اختصاص خواهد يافت.در صورتي كه روي سيستم شما پارتيشن هاي ويندوز موجودباشد برنامهنصب شده آسيبي به آنهانخواهند رساند و پس از نصب قادر خواهيد بود از لينوكس كنار ويندوز استفاده كنيد اما اگر هيچ گونه فضاي پارتيشن بندي شده روي ديسك شما موجود نباشد و تمام فضا به ويندوزاختصاص يافته شما تمام پارتيشن هاي ويندوز خود را از دست مي دهيد.
براي پارتيشن بندي شما 3 راه پيش رو داريد :
1-پارتيشن بندي خودكار (اتوماتيك)
2-. پارتيشن بندي دستي به وسيله ابزار disk druid
3-پارتيشن بندي دستي به وسيله ابزار fdisk
كه گزينه سوم مخصوص حرفه اي هاست.
اگر پارتيشن بندي خودكار را انتخاب كرده باشيد امكان انتخاب گزينه هاي زير موجود است .
پاك كردن تمام پارتيشن هاي لينوكس موجود با انتخاب اين گزينه پارتيشن هاي ويندوز روي سيستم باقي خواهند ماند.
- پاك كردن تمام پارتيشن هاي موجود
- حفظ تمام پارتيشن ها واستفاده از فضاي خالي موجود اين گزيه به شرطي كار خواهد كرد كه شما فضاي خالي پارتيشن نشده روي ديسك سخت خود داشته باشيد براي ادامه هم مثل هميشه روي next كليك كنيد در ادامه با گزينه هاي زير روبه روي مي شويد:
انتخاب برنامه بوت كننده
bootloader
در اين مرحله مي توانيد يكي از برنامه هاي gruborlilo را انتخاب كنيد
پيكربندي شبكه (configure networking) اگر از dialup استفاده مي كنيد روي next كليك كنيد.
انتخاب پيكربندي ديوار آتش
firewall
حتما از ديوار آتش استفاده كنيد
انتخاب زبانهاي قابل پشتيباني (language support) در اين مرحله از نصب زباني كه ابتداي نصب انتخاب كرديد استفاده شده است.
تنظيم حسابهاي كاربري
user accounts
در اين مرحله شما بايد يك رمز عبور براي كاربر ريشه (root) تعيين و يك يا چند كاربر عادي نيز به سيستم اضافه كنيد.
فعال سازي احراز هويت
enableauthenticaiton
در بيشتر مواقع، شما كلمات عبور سايه( shadow) و mds را كه به صورت پيش گزيده فعال هستند ،انتخاب مي كنيد.
تنظيم مانيتور
در اين مرحله لازم نيست كار خاصي انجام دهيد و در آخر ، انتخاب رنگ و وضوح صفحه نمايش! پايان نصب با زدن exit كار تمام است .
و شما توانستيد با موفقيت linux را نصب كنيد.!

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

چهار تنظیم امنیتی که هر کاربر گوگل باید بداند! 
موضوع: كامپيوتر و IT پنجشنبه 8 مهر1389 22:54

قریباً همه ما روزانه به شکلی از امکانات شرکت گوگل استفاده می‌کنیم و آن را یکی از مؤثرترین و امن ترین سرویس های اینترنتی می دانیم. اما در گوگل و سرویسهای مختلف آن هم تنظیماتی هستند که شاید ظاهراً مهم نباشند، اما اعمال هر کدام از آن‌ها به نوعی در استفاده بهتر و امن‌تر از سرویس های مختلف این شرکت، ضروری است.

1- پیش‌نمایش اتوماتیک تصاویر ضمیمه ایمیل‌های دریافتی از لیست دوستان تان را غیرفعال کنید

جی‌میل، به صورت پیش‌فرض، پیش‌نمایش تصاویری که از طرف افراد ناشناس و یا منابع نا مشخص برای شما ارسال شده باش را به شما نشان نمی‌دهد، اما از جولای ۲۰۰۹ کسانی که حداقل یک بار برایشان ایمیلی ارسال کرده باشید، در لیست تماس جی‌میل شما قرار می‌گیرند. حال اگر شما ایمیلی که شامل یک فایل تصویری ضمیمه باشد، از افراد لیست خود دریافت کنید، آن تصویر به نمایش در می‌آید.

برای اینکه این پیش‌نمایش را غیرفعال کنید، باید در جی‌میل خود به صفحه Settings مراجعه کرده و در برگه General در قسمت External Content گزینه دوم (Ask before displaying external content) را انتخاب کنید و سپس کلید Save را در پایین صفحه برای ذخیره تنظیمات فشار دهید. بدین ترتیب پیش نمایش تصاویر ضمیمه تمامی ایمیل‌های تان تنها در صورتی به نمایش در می‌آیند که لینک Display images below را در بالای هر ایمیل کلیک کنید. بدین ترتیب دیگر مجبور نیستید که حجم زیادی از وقت و پهنای باندتان را صرف خواندن ایمیل دوستانی بنمایید که علاقه خاصی به استفاده از عکس‌های با کیفیت بالا در ایمیل شان هستند. و البته با جلوگیری از نمایش عکس‌های با منبع ناشناس، یکی از باگ های بزرگ امنیتی سیستم تان را رفع نموده اید.

۲- قابلیت های Chat، Labs و Buzz را خاموش کنید

این سه سرویس گوگل که در جی‌میل قابل دسترس هستند، علی‌رغم مزایای شان، معایب زیادی هم دارند. برای مثال Labs با اینکه مجموعه‌ای کاربردی از ابزارها برای جی‌میل را در اختیارتان می گذارد، سرعت صندوق پست الکترونیکی شما را کم کرده و ممکن است شما را عصبی کند و چت هم که مرتب حواس شما را پرت خواهد کرد و حجمی از صفحه نمایش را هم اشغال می کند. از معایب گوگل باز هم که احتمالاً آگاه هستید و می‌دانید با وجود تغییراتی که گوگل در این سرویس داده، برای حفظ حریم خصوصی و لیست دوستان خود، بهتر است حداقل فعلاً از این سرویس صرفنظر کنید.
برای خاموش کردن گوگل باز و سرویس چت گوگل در جی‌میل، می‌توانید پس از ورود به جی‌میل، به پایین صفحه رفته و مطابق شکل، کلید های turn off chat و turn off buzz را بزنید. بدین ترتیب از شر پنجره چت خلاص می‌شوید و منوی Buzz که در زیر Inbox قرار دارد، ناپدید می‌شود. البته شما می‌توانید در صورت نیاز دوباره با مراجعه به این قسمت از صفحه جی‌میل و زدن کلید turn on این دو سرویس را به جی‌میل خود برگردانید.

اگر هم به نظرتان سرعت جی‌میل‌ کم شده یا حتی گاهی ارتباط آن قطع می‌شود، می‌توانید با خاموش کردن Labs به‌ بهبود این وضع کمک کنید. وقتی سرعت کم است اگر از لینک زیر برای باز کردن جی‌میل استفاده کنید، جی‌میل‌تان بدون Labs باز خواهد شد:

https://mail.google.com/mail/?labs=0#

با این لینک جی‌میل در حالت Safe Mode باز می‌شود. شما می‌توانید این آدرس را بوک مارک کنید تا از طریق آن به جی‌میل خود سر بزنید و سرعت و پایداری بیشتر جی‌میل را شاهد باشید.

۳-پاک کردن تاریخچه جستجوها و لاگین ها

اگر شما در گوگل یا جی‌میل یا هر کدام از سرویسهای این شرکت لاگین کرده باشید، گوگل جستجوهای شما را ذخیره کرده می‌کند. حتی اگر لاگین نباشید، این احتمال وجود دارد که گوگل مواردی را که قبلاً تایپ و جستجو کرده‌اید، پیگیری کند. با استفاده از آدرس زیر، شما می‌توانید تاریخچه جستجوهایی که در گوگل انجام داده‌اید را به کلی پاک نمایید:

https://www.google.com/accounts/DeleteService?service=hist

این قابلیت برای همه‌ی کاربران فعال است، اما اگر از طریق آن نتوانستید نتیجه مناسبی بگیرید، ابتدا وارد اکانت گوگل تان شوید و سپس این لینک را امتحان کنید:

http://www.google.com/history

در اینجا لیست کامل نتایج جستجوی خود را به تقکیک روز می‌توانید مشاهده و مدیریت کنید. قابلیت جالبی که گوگل برای این سرویس خود در اختیار کاربران قرار داده، ایست موقتی و حتی کامل این سرویس است. حتی شما می‌توانید این سرویس را برای مدت زمانی مشخص غیرفعال نمایید. همچنین می‌توانید با استفاده از کلید Remove Items در سمت چپ، برخی موارد را از لیست جستجوی خود حذف کنید.در صورتی که شما جستجوهای خود را در حالتی که لاگین نبوده اید انجام می داده اید، به دنبال لینک Web history در گوشه سمت راست صفحه بگردید. در اینجا شما می‌توانید هر آنچه که گوگل در کامپیوتر (و مرورگر شما) پیگیری کرده، بیابید و نتایج را برای خودتان سفارشی کنید.

 ۴- مطمئن شوید که گوگل قابلیت https را برای شما فعال کرده باشد

قبلاً در نگهبان گفتیم که گوگل برای امنیت بیشتر کاربرانش شیوه ارتباط تمامی کاربران جی‌میل را از http به https تغییر داده است، اما متأسفانه مواردی مشاهده شده که این کار انجام نگرفته است. پس لطفاً حتماً از طریق صفحه تنظیمات جی‌میلsetting،این مورد راکنترل کنید تا مطمئن شوید که ارتباط تان با سرورهای گوگل به صورت امن است.


نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

 
موضوع: كامپيوتر و IT پنجشنبه 8 مهر1389 22:50

به گزارش 3 نسل، این قطعه این امکان را دارد که پس از اینکه شما اطلاعات حساب بانکی را وارد کرده و کامپیوتر را ترک می‌کنید، به راحتی مجددا حساب شما را باز کرده و همه موجودی حساب شما را سرقت کند، زیرا همه کلماتی که تایپ کرده‌اید در این قطعه سیاه ذخیره شده است.

              

بنابراین پیش از استفاده از کامپیوتر در چنین اماکنی پشت کامپیوتر را چک کنید تا از عدم وجود چنین قطعه‌ای اطمینان حاصل نمایید.

              

با این روش و بسیاری از روش‌های دیگر می‌توان اطلاعات حساب بانکی شما را در مکان‌های عمومی سرقت کرد؛ بنابراین تا جایی که ممکن است در مراکز عمومی حساب بانکی خود را چک نکنید. حتی محل کار!!نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

كرم جاسوس در سيستم‌هاي رايانه‌يي ايران چه مي‌كند؟! 
موضوع: كامپيوتر و IT پنجشنبه 8 مهر1389 22:45
در حالي كه جديدترين اخبار رسمي از آلوده شدن 30 هزار سيستم رايانه واحدهاي صنعتي در ايران به كرم استاكس‌نت حكايت دارد، برخي از كارشناسان امنيت سايبر در غرب مدعي شده‌اند كه هدف اصلي اين بدافزار نيروگاه هسته‌يي بوشهر بوده است.

به گزارش ايسنا، محققان امنيتي چندي قبل از شناسايي نخستين كرم اينترنتي خبر دادند كه سيستم‌هاي صنعتي SCADA هدف اصلي آن بودند.

نرم‌افزار SCADA كه ساخت شركت زيمنس است، براي كنترل روند ساخت از مكان‌هاي مركزي به‌عنوان مثال براي تغيير سرعت كار موتور يك دستگاه در كارخانه يا فشار در يك خط لوله مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ممكن است محيط‌هاي معمولي استفاده آن خطوط لوله نفت يا نيروگاه‌هاي برق باشند.

اين بدافزار ابتدا در ماه ژوئن از سوي محققان شركت بلاروسي VirusBlokAda كشف شد و محققان امنيتي F-Secure با تشريح اين تهديد اعلام كردند كه هدف اين بدافزار سرقت اطلاعات است و به‌محض فعال شدن براي برداشتن هر نوع اطلاعات موجود از پايگاه‌هاي داده آماده است.

استاكس‌نت از زمانيكه كشف شد، تحت بررسي دقيقي قرار گرفته و هرچه بيش‌تر شناخته مي‌شود، هشدارها نسبت به قابليت و هدف آن افزايش مي‌يابد. اين كرم رمزنگاري شده پيچيده از ترفندهاي جالب جديدي مانند به دست گرفتن كنترل سيستم رايانه كاربر بدون اينكه وي برروي گزينه‌اي كليك كند، بهره مي‌گيرد و تنها با اتصال يك حافظه‌ USB آلوده منتشر مي‌شود.

در حالي كه محققان امنيتي در ابتدا بر اين تصور بودند كه هدف اصلي استاكس نت به دليل قابليت آن براي سرقت اسناد طراحي براي سيستم‌هاي كنترل صنعتي، جاسوسي است اما بررسي دقيق‌تر اين برنامه كه از نظر استانداردهاي بدافزاري فوق العاده بزرگ و پيچيده است، نشان داد كه مي‌تواند تغييراتي را نيز در اين سيستم‌ها بدهد.

كارشناسان مي‌گويند وقت، هزينه و نبوغ مهندسي نرم‌افزار بالايي براي شناسايي و بهره‌برداري از آسيب‌پذيري‌هايي سيستم‌هاي نرم‌افزار كنترل صنعتي براي ساخت اين بدافزار صرف شده است.

بر اساس پژوهش شركت امنيتي سيمانتك، استاكس نت در ابتدا از يك آسيب‌پذيري ترميم نشده در ويندوز مايكروسافت براي دسترسي يافتن به شبكه استفاده مي‌كند و سپس از دومين آسيب‌پذيري براي انتشار در داخل شبكه بهره‌برداري مي‌كند.

اين كرم از دستگاهي به دستگاه ديگر مي‌رود تا سرانجام سيستمي را بيابد كه SCADA در آن قرار دارد و از طريق يك سيستم كنترل و فرمان به نفوذگر گزارش مي‌دهد و دو آسيب‌پذيري ديگر براي دسترسي ويژه مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرند.

اما انتشار جغرافيايي غيرمعمول اين كرم جاسوس موجب شد ايران به عنوان هدف اصلي اين بدافزار مطرح شود. طبق آمار سيمانتك، حدود 60 درصد آلودگي به استاكس نت مربوط به ايران هستند و30 درصد ديگر از آلودگي به اين بدافزار، مربوط به كشورهاي اندونزي، هند، آذربايجان بوده و تنها 1.5 درصد از اين آلودگي به آمريكا رديابي شده است.

به گفته يكي از محققان سيمانتك، اين حقيقت كه آلودگي به اين كرم در ايران بيش‌تر از هر نقطه ديگر جهان است، ما را به اين فكر مي‌اندازد كه اين تهديد ايران را هدف گرفته بود و در ايران هدف بسيار بسيار باارزشي براي كسي كه اين برنامه مخرب را نوشته، وجود داشته است.

حتي اين گمان وجود دارد كه اين كرم ماموريت مختل كردن نيروگاه برق هسته‌يي بوشهر يا تاسيسات غني‌سازي اورانيوم نطنز را داشته است. اگرچه اذعان شده كه شواهد كافي براي نتيجه‌گيري در مورد آنچه كه هدف اين كرم بوده يا كساني كه آن را ساخته‌اند، وجود ندارد.

اما اصغر زارعان - معاون ايمني، حفاظت و امنيت سازمان انرژي اتمي - در گفت‌وگو با يكي از خبرگزاري‌هاي داخلي تاکيد کرد که تاکنون در بررسي‌هاي به عمل آمده در حوزه هسته‌اي هيچ موردي از نفوذ ويروس استاکس نت مشاهده نشده است.

هم‌چنين محمود ليايي - مديركل دفتر صنايع برق‌، الكترونيك و فن‌آوري اطلاعات وزارت صنايع و معادن - در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانس پرس، در اين باره گفته كه حدود 30 هزار آي.پي در ايران به كرم جاسوس استاكس‌نت آلوده شده‌اند، اما اين كرم جاسوس نتوانسته خسارت جدي به رايانه‌هاي ايراني بزند.

محمود جعفري - مجري طرح نيروگاه اتمي بوشهر - هم در اين باره به شبكه العالم گفت: كرم جاسوس استاكس‌نت هيچ خسارتي به سيستم‌هاي اصلي نيروگاه اتمي بوشهر نزده است و در ادامه افزود: كليه رايانه‌هاي نيروگاه در حال انجام كار طبيعي خود هستند.

با توجه به سطح بالاي پيشرفتگي استاكس نت، برخي اين گمان را مطرح كرده‌اند كه استاكس‌نت از سوي هكرهايي طراحي شده كه مورد حمايت دولتي قرار داشته‌اند و در اين ميان برخي به آمريكا و برخي ديگر به رژيم صهيونيستي به عنوان عامل ساخت اين كرم اينترنتي اشاره كرده‌اند.

به گفته كارشناسان، اين كرم كه پايگاه‌هاي صنعتي ايران را هدف گرفته، ممكن است بخشي از حمله سايبر اين دو كشور به ايران باشد.

در اين بين يك مقام امنيت سايبر بلندپايه آمريكا مدعي شده كه آمريكا نمي‌داند چه كسي عامل اين حمله اينترنتي است و هم‌چنان در حال بررسي اين كرم است.

به گفته شون مك گيورك - مدير مركز امنيت سايبر و يكپارچگي ارتباطات ملي آمريكا - بررسي‌هايي برروي اين نرم افزار انجام گرفته اما اين مركز بيش‌تر از اينكه عامل اين حمله را جست‌وجو كند، به‌دنبال جلوگيري از انتشار آن است.

بحث درباره انتشار و فعاليت استاكس‌نت كه مدتي است يكي از سوژه‌هاي داغ دنياي فن‌آوري است، تازه مدتي است كه مورد توجه رسانه و كارشناسان داخلي قرار گرفته و توجه جدي‌تر به موضوع امنيت ديجيتال را پررنگ ساخته است.

نوشته شده توسط پوریا فیروزمندمی | لینک ثابت |

اگر مطالب این وبلاگ را دوست دارید و آن را دنبال می کنید به شما پیشنهاد می‌کنم این کار را با استفاده از خوراک انجام دهید تا درکنار اطلاع سریع از به‌روز رسانی وبلاگ بدون مراجعه به وبلاگ مطالب را بخوانید.
خوراک